Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Да покориш Луната с ограничен бюджет: Колко струваше на Индия мисията Чандраян-3

Анализи

Да покориш Луната с ограничен бюджет: Колко струваше на Индия мисията Чандраян-3

Да покориш Луната с ограничен бюджет: Колко струваше на Индия мисията Чандраян-3 - Tribune.bg
Снимка:
© ISRO

С бюджет от около 6,15 милиарда рупии или около 75 млн. щатски долара от индийската организация за космически изследвания (ISRO) успешно осъществиха лунната мисия Чандраян-3.

Така на 23 август малко след 15:30 часа българско време Индия се записа в историята като държавата достигнала първа до Южния полюс на Луната, след един неуспешен опит да направи това преди 4 години.

Според анализатори от ISRO са показали напрактика как са успели да надградят проекта си по система за по-висока производителност с по-малко ресурс.  

За финансирането на отдела за Космически изследвания правителството на Индия беше отделило за фискалната година, приключила през март сума равняваща се на около 1,66 милиарда щатски долара, като са похарчени около 25% по-малко от предвиденото. Бюджетът за текущата фискална година е 1,52 милиарда долара.

На този фон за текушата фискална година НАСА има бюджет от 25 милиарда щатски долара.

„Никой в света не може да го направи като нас“, каза председателят на ISRO С. Соманат, който е и аерокосмически инженер.

Той посочва, че един от механизмите за свиване на разходите е бил изборът на маршрут. За Чандраян-3 беше избран значително по-дълъг път, което е позволило да бъдат използвани по-малко мощни и по-евтини системи за задвижване. На космическия апарат му бяха необходими над 40 дни, за да достигне Луната, преминавайки през разширяващи се орбити, за да използва гравитационната сила на Земята като прашка.

За разлика от това руската мисия Луна-25, която ден по-рано се разби по време на кацането си в повърхността на Луната достигна до естествения спътник на Земята по значително по-съкратен път.

„За да се поеме по директен маршрут е необходима повече мощност, повече гориво и е много по-скъпо“, каза Сомак Райчаудхури, астрофизик и заместник-ректор на университета Ашока.

След този успех за ISRO и цяла Индия, властите в страната се надяват местните стартиращи космически компании да получат тласък и то в момент, когато правителството на премиера Нарендра Моди се стреми да отвори сектора за чуждестранни инвестиции.

Анкети