Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Димитър Вучев: Европа прекалено рязко се довери на „зелените“ източници през последните години

Анализи

Димитър Вучев: Европа прекалено рязко се довери на „зелените“ източници през последните години

„Шансът да има негативен развой по отношение на арибтража с Газпром е налице“, заяви икономистът

Димитър Вучев: Европа прекалено рязко се довери на зелените източници през последните години - Tribune.bg
Снимка:
© Фейбсук

„Европа е подготвена за тази зима. Въпросът ще дойде, когато отново започнем да пълним газохранилищата, което ще се случи през средата на следващата година“, това заяви икономистът Димитър Вучев пред „Дивидент“ за газовите доставки в Европа. Той нарече „дългоочаквана сделка“ решението да се сложи таван на цената на руския газ от 180 евро за мегаватчас. Ето и цялата публикация:

Европейските лидери много месеци не успяваха да постигнат споразумение, различни стойности се обсъждаха. В крайна сметка достигнаха до тази стойност от 180 евро. Въпросът оттук насетне е какво правим? Към текущия момент това не е проблем, газохранилищата са пълни.  Оттам насетне, ако този таван функционира, ако той е в този размер, тогава ще дойдат проблемите.

Относно газовата криза

Нужно е да отбележим, че в тази година Европа успя да се оправи с газовата криза. Основният фактор бе Китай, който имаше рестриктивна политика по отношение на Ковид, което доведе до по-ниско потребление, което изпрати едно огромно количество танкери с втечнен газ не към Китай, а към други дестинации, най-голямата бе Европа.

През следващата година се очаква търсенето от Китай да се засили, а оттам и да се увеличат цените, поради факта, че ще има много повече играчи, които търсят на пазара. Ако Европа стъпва на опита си от тази година ще има проблеми с намирането на газ на тези цени, ако таванът функционира при тези механизми, които бяха приети сега.

При по-повишено търсене през следващата година, не само от Китай, но и от други дестинации, дали Европа ще може да набавя своите необходими количества?

Все още продължава да тече газ от Русия към Европа, въпреки всички санкции, въпреки войната, въпреки цялата обстановка, в която се намираме. Очевидно е, че и за двете страни има някаква взаимна изгода да има договорни отношения между тях. Не успяхме да се откажем напълно, но определено се отвори пътят към диверсификация, която ще наблюдаваме в идните години, но и другият ключов въпрос е успя ли Европа по отношение на Зелената сделка изобщо да използва газ.

Реакцията на европейските лидери

„Европейските лидери реагираха още по-твърдо на ситуацията и обявиха, че енергийната криза се случва поради факта, че не сме достатъчно „зелени“. Въпросът е дали това е реалността или имаме съвсем различна реалност, която е че Европа е в енергийна криза поради факта, че е толкова „зелена“ и толкова рязко позеленя през последните 10-15 години. Технологията по отношение на батериите, на соларните панели, все още не е развита максимално качествено, за да можем ние да се доверим изцяло на тези източници. Никога не съм отричал, че тези източници имат своето място под слънцето. Но въпросът е дали те са развити достатъчно технологично? Имаме ли ние капацитет да разтичаме максимално към настоящия момент. Към настоящия момент ние нямаме възможност да използваме пълния им капацитет. Това е една технология, която е в развитие. Да след 10-15 години ще бъде съвсем различно, след половин век ще бъде още по-различно, но към настоящия момент ние не можем да се откажем от газа. Европа прекалено рязко се довери на „зелените“ източници през последните години. Причината да имаме енергийна криза в Европа, а в останалите части от света да няма, е именно тази. Европа просто избърза“.

Арбитраж с Газпром?

Шансът да има негативен развой за България е налице. Това е един геополитически въпрос, не толкова в сферата на икономиката, не толкова в сферата на юридическите отношения. Ако се наложи ние да платим една голяма сума, може би е по-добре да я платим, за да се откъснем и това да бъде финалът на нашите договорни отношения с Газпром. Една зависимост спрямо цялостната политика спрямо България ще падне. Това ще бъдат колосални суми за нашата икономика в процентно изражение, но в крайна сметка цената ще бъде платена.

Честният отговор е, че това е добре да се случи, но към текущия момент не можем да си го позволим. По простата причина, че чисто технически рафинерията в Бургас няма как да функционира е петрол от други дестинации. Ние трябва да направим едно чисто техническо вложение в нея, за да можем да я окомплектоваме по такъв, че тя да може да функционира и с друг петрол освен с типа Уралс.

Перспективите

„Годината бе трудна, но сега черпим негативите на период изминал назад в годините и натрупани стари грешки, сега просто наблюдаваме техните негативни ефекти. Всичко това, съчетано с войната в Украйна, определено направи тази година най-трудна от гледна точка на енергийните пазари, енергетиката и енергийната сигурност. Оттук насетне големият въпрос е как ще действаме в идните години и дали Европа по някакъв начин се е отрезвила от случващото се в последните месеци. Моят отговор е, че това не се е случило за съжаление. Виждаме и реакцията на европейските лидери, която е по-скоро в контекста на това, че досегашното направено е твърде малко спрямо това, което можем да си позволим“, заяви икономистът Димитър Вучев.

Анкети