Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Лъчезар Богданов: Данъчните липси са възможен сигнал, че икономиката се влошава

Анализи

Лъчезар Богданов: Данъчните липси са възможен сигнал, че икономиката се влошава

Лъчезар Богданов: Данъчните липси са възможен сигнал, че икономиката се влошава - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/ Нова тв

„Дълг се взима, за да покриеш разликата между приходи и разходи. Колкото е по-голяма тази разлика, толкова повече средства трябват, за да я покриеш. Дефицитът е гласуван лятото. Няма как да има изненадани. В Закона за бюджета е записано колко би бил таванът на дълга до края на годината. Вече знаем, че имаме януари месец изтеглен дълг. Има един остатък от около 2 млрд. еверо, а дефицитът е горе-долу толкова. След като ти се налага да направиш дефицит от 3% трябва да го финансираш“. Това заяви в ефира на Нова тв главният икономист в Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов по повод новината, че правителството се кани да тегли нов заем.

„3% като го сметнете от БВП са някъде около 5 млрд. близо. Този дефицит трябва да се финансира. Вече сме направили част от него, остават около 4 – 4,5 млрд. лева, разлика между приходи и разходи. Това е – няма изненада. Записано е в бюджета“, коментира Богданов.

„Важният разговор е какъв дефицит правим, какви разходи правим. Дали правим глупави и неефективни разходи, защото след това вече си говорим за дълг и кой ще плаща сметката. Разбира се колкото по-малък дефицит имаме, толкова по-малко дълг взимаме“, коментира икономистът.

„Когато не вървят добре данъците при всички случаи е притеснително и означава, че или икономиката тръгва зле, или някой в приходните администрации не си върши добре работата. Едно от двете или комбинация от двете. Това е един проблем, който заслужава внимание и анализ“, категоричен е Богданов.

„Като имаш по-малко приходи, а харчиш същото или повече се отваря по-голям дефицит“, допълни той.

Относно темата за цените на горивата експертът е категоричен, че международното положение влияе на цените, но не е единственият фактор, който се взима предвид при ценообразуването им. Според него трябва да се подхожда по-внимателно с разпалването на тази темата в контекста на военния конфликт в Ивицата Газа. Богданов нарече разпространителите на тезата, че заради ситуацията там има риск от нов скок в цените на горивата, „продавачи на страх”. По думите му е „много лесно всичко да се хвърля на Близкия Изток”.

„Няма никакъв спор, че войни, конфликти, политическа несигурност влияят върху цената на петрола и други ключови суровини, но все пак трябва да подхождаме по-внимателно. Факт е, че цената на петрола скочи през изминалата седмица, но е все още по-ниска от средната за септември”, коментира експертът.

Анкети