Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Мартин Харизанов: Няма спор Бюджет 2023 е на дефицит, събираемостта - на тревожно ниски нива

Анализи

Мартин Харизанов: Няма спор Бюджет 2023 е на дефицит, събираемостта - на тревожно ниски нива

Мартин Харизанов: Няма спор Бюджет 2023 е на дефицит, събираемостта - на тревожно ниски нива - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

За държавния бюджет, дефицитите и „министър еврозона“ както Христо Иванов нарече Асен Василев, Tribune.bg разговаря с депутатът от ГЕРБ-СДС Мартин Харизанов.

Припомняме, че преди дни стана ясно, че за да скрие дефицит Асен Василев си е прибрал  1.2 милиарда лева от набирателната сметка към регионалното министерство. Без тази манипулация бюджетът на Василев към края на февруари щеше да е с дефицит от 300 милиона лева. Ето и какво каза Мартин Харизанов, който беше критикуван от ПП-Враца за изложените от него факти:  

Г-н Харизанов,  от ПП – Враца ви критикуваха остро относно позицията ви за държавния бюджет, как ще коментирате?

Когато критикуваш опонентите си и ги обвиняваш, че лъжат е редно да си служиш с факти и да казваш истината.

В тази връзка си позволявам да направя кратък анализ на данните, публикувани от Министерство на финансите:

Изпълнението на държавния бюджет за 2023 година безспорно е на дефицит, видно от таблицата, публикувана в официалния информационен бюлетин на МФ на Република България.

1 милиард, 24 милиона и 300 хиляди лева е точната сума на неизпълнението на приетия бюджет за 2023 г.

Изпълнението на бюджета е в размер на 97.5 % от заложеното от МФ като проект. 

Тревожно ниско е изпълнението на ДДС - 95.4 % от плана и корпоративния данък - 90.8% от плана. Митата и митническите такси са на необяснимо ниско ниво - 79.7% от плана.

Къде е проблемът?

Големият въпрос тук е дали се касае за некомпетентно планиране от страна на министерството или става въпрос за некомпетентност при събираемостта от НАП и Митници?

За сравнение - екипът на МФ, при управлението на ГЕРБ от 2016 до 2020 година (последната в условия на COVID 19) постига всяка година излишък при изпълнението на държавния бюджет, видно от официалните таблици, отново от официалния сайт на МФ:

За 2016 г.- 61.3 млн преизпълнение на бюджета,

2017 г. - 300.4 млн,

2018 г. - 300.7,

2019 г.- 313.3 млн,

2020 г. -708,5 млн,

Излишъкът, за яснота на критикуващите, означава + (преизпълнение или суми, налични над планирания бюджет).

Дефицит, определен процент неизпълнение означава - (липса на определени, но предварително планирани за изпълнение средства).

Няма как да се отделят средства за определени проекти от суми, които са липсващи. Да се обещават пари, които ги няма. 

За съжаление, ситуацията е друга - това са суми, които не достигат в бюджета и трябва да се търсят други финансови инструменти за попълването на тези липси (видно от експертизата на Асен Василев досега - с неизгодни заеми). 

Освен това, на сайта на НАП няма официална информация каква сума от дължимото за възстановяване ДДС на фирмите през декември са реално възстановени и каква част е възстановена през януари 2024 г.

Какъвто и процент да е, това би довело до увеличаване на дефицита (или по- скоро до показване на реалните му нива), защото по този начин изкуствено е занижен със съответния процент.

Има още тревожни въпроси с неясен отговор, свързани с понижената събираемост на мита и по-малко внесено ДДС за януари 2024 г.  в сравнение с януари 2023 г., бързането по отношение на сливането на НАП и Агенция „Митници“. 

Българските граждани заслужават да знаят какво се случва в Министерство на финансите и защо всички заявки за повишена ефективност и прозрачност всъщност се оказват реализирани само на думи.

Анкети