Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Може ли ралито на европейските фондови пазари да продължи

Анализи

Може ли ралито на европейските фондови пазари да продължи

Може ли ралито на европейските фондови пазари да продължи - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Растежът на частния сектор в еврозоната достига десетмесечен връх, стимулиран от силния сектор на услугите. Доверието на инвеститорите остава високо, но по-нататъшните печалби на фондовите пазари зависят от продължаващата дезинфлация и потенциалното намаляване на лихвените проценти от страна на ЕЦБ, като нарастващите цени на петрола представляват заплаха за стабилността.

В икономиката на еврозоната се наблюдава подем, като последните бизнес проучвания показват най-бързото нарастване на активността в частния сектор през последните 10 месеца, което се дължи предимно на силния растеж в сектора на услугите.

Според последните данни за съставния PMI индекс на еврозоната активността се е увеличила до 50,3 пункта през март, което е най-стабилното ниво, наблюдавано от май 2023 г. насам. Тази ревизия спрямо първоначалната оценка от 49,9 означава забележителен скок спрямо февруарските 49,2, което подсказва за експанзионистични икономически условия.

Секторно разминаване: Услуги срещу производство

Въпреки това остава очевиден ярък контраст между състоянието на секторите на услугите и производството. Индексът PMI в сектора на услугите в еврозоната се повиши до 51,5 пункта спрямо 50,2 пункта през февруари. От друга страна, PMI индексът в производствения сектор се задържа на територията на свиването на ниво 46,1 през март 2024 г., подчертавайки продължаващите предизвикателства в сектора.

През март пазарът на труда в сектора на услугите се характеризираше с устойчиви резултати, като равнището на заетост се увеличаваше за 38-и пореден месец. Освен това забележителното забавяне на инфлацията на производствените разходи в сектора на услугите до 8-месечно дъно говори за отслабване на ценовия натиск, което е добре дошло за икономиката на еврозоната.

Оптимизмът сред бизнеса рязко нарасна, достигайки най-високото си равнище от навечерието на руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г.

"Секторът на услугите в еврозоната постепенно намира почва под краката си, подхранван от ръста на заплатите, който изпреварва инфлацията, като по този начин засилва покупателната способност на домакинствата. Хората са по-склонни да се хранят навън, да пътуват и да харчат парите си за други услуги. Въпреки това на хоризонта не се вижда пълноценен бум".

Това заяви в свой анализ главния икономист в Хамбургската търговска банка д-р Сайръс де ла Рубиа.

Регионални акценти: Италия и Испания са водещи в разширяването на услугите

Тази оптимистична перспектива е отразена в няколко държави от еврозоната, като Испания (55,3) и Италия (53,5) достигнаха 11-месечни върхове в своя съставен индекс PMI на производството, следвани от Ирландия (53,2). Въпреки че Франция (48,3) и Германия (47,7) отбелязват подобрение, техните стойности все още сочат свиване, макар и с намалени темпове.

Секторът на услугите в Германия значително надхвърли границата на стагнация, като PMI индексът в сектора на услугите се повиши до 50,1 през март спрямо 48,3 през февруари, което е знак за умерено възстановяване. Секторите на услугите в Испания и Италия отбелязаха силно разширяване, като PMI достигна съответно 10- и 11-месечни върхове.

Въпреки тези положителни тенденции секторът на услугите във Франция продължи да се свива, отбелязвайки 10-месечна серия на спад, макар и с най-слабия досега темп.

Д-р Тарик Камал Чаудри, икономист в Хамбургската търговска банка, изтъкна оптимистичните настроения сред доставчиците на услуги в Италия, като отбеляза нарастване на поръчките както в страната, така и в чужбина. "Тази оживеност - отбеляза той - позиционира сектора на услугите като основен двигател на растежа в италианската икономика, която се сблъсква със стагниращи темпове на растеж". Прогнозата на HCOB Nowcast предвижда, че този импулс може да тласне икономическия растеж малко над нулата през първото тримесечие на 2024 г.

Може ли ралито на европейските фондови пазари да продължи

Икономическото възстановяване в еврозоната продължава, като резултатите на сектора на услугите предполагат потенциално възходящо преразглеждане на прогнозите за растежа през първата половина на 2024 г.

Европейският фондов пазар, отразен чрез индекса Euro Stoxx 50, е на най-високото си ниво от ноември 2000 г. насам. Той се радва на 9 последователни седмици на ръст, като от началото на годината се е увеличил с 12%. Тези данни отразяват доверието на инвеститорите в икономическото възстановяване и състоянието на корпоративния сектор в еврозоната.

Настоящите пазарни оценки не будят особена загриженост, като съотношението цена/печалба се колебае около 14 пъти, което съответства на 10-годишната средна историческа стойност. Това предполага, че пазарът не е надценен според историческите стандарти, което дава възможност за предпазлив оптимизъм сред инвеститорите.

Устойчивостта на това рали на акциите може да зависи от продължаването на настоящите тенденции, а именно намаляващите темпове на инфлация, очакванията за намаляване на лихвените проценти от страна на ЕЦБ и възходящите ревизии на оценките за печалбите на европейските компании. Тези фактори са в основата на продължаващия оптимизъм на пазарите.

Въпреки това основният риск за европейските акции понастоящем произтича от общото нарастване на цените на суровините. Повишаването на цената на суровия петрол тип "Брент" до 90 долара за барел, което представлява 16% увеличение от началото на годината, може да предвещава възобновяване на инфлацията в Европа. Подобно развитие може да свие маржовете на корпоративните печалби и да окаже натиск върху ЕЦБ по отношение на решенията ѝ за лихвените проценти.

Източник: Пиеро Чингари, „Евронюз“

Анкети