Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Символът на японското господство в електрониката падна: След 74 години Toshiba ще бъде делистната от борсата в Токио

Анализи

Символът на японското господство в електрониката падна: След 74 години Toshiba ще бъде делистната от борсата в Токио

Символът на японското господство в електрониката падна: След 74 години Toshiba ще бъде делистната от борсата в Токио - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС/АРХИВ

Имаше времена когато повече от един от вашите телевизори, компютри, тонколони или други основни електрически уреди биха били произведени от Toshiba.

Някога символ на господството на Япония в електрониката - известна като Japan Inc - компанията се оттегли от борсата, слагайки край на 74-годишната си история с фондовата борса в Токио, предава BBC.

Защо едно от най-известните индустриални имена в Япония грандиозно изпадна в немилост?

Всичко започна през 2015 г., когато излязоха наяве счетоводни злоупотреби в множество подразделения, като много от тях бяха свързани с висшето ръководство на компанията.

Оказва се, че в продължение на седем години Toshiba надценява печалбата си с над милиард и половина долара. Пет години по-късно са открити и други счетоводни народности. ВВС припомня, че е имало твърдения, свързани с корпоративното управление и начина, по който се вземат решенията на акционерите.

Година по-късно през 2021 година беше установено, че Toshiba е била в заговор с министерството на търговията на Япония - което вижда Toshiba като стратегически актив - за потискане на интересите на чуждестранните инвеститори.

По това време експерти коментираха, че това прави чуждестранните инвеститори несигурни относно инвестирането в японски акции, което го превръща не само в проблем на Toshiba, но и в проблем за целия японски фондов пазар.

Компанията започна да разпродава част от бизнесите си, сред които мобилни телефони, медицински системи, както и бяла техника. Освен това беше принудена да пусне своя чип модул Toshiba Memory за продажба - сделка, която беше отложена с няколко месеца заради спор с един от нейните партньори.

Във времена, когато компаниите инвестираха много в бъдещето на технологиите и иновациите, Toshiba трябваше да продаде ценен актив, за да събере пари. Компанията успя да осигури парична инжекция от $5,4 милиарда в края на 2017 г. от чуждестранни инвеститори, което ѝ помогна да избегне принудително делистване, припомня още британската медия, като добавя, че по този начин активните акционери започват да имат водеща роля в посоката на компанията.

Това доведе до продължителни битки, които парализираха производителя на батерии, чипове и ядрено и отбранително оборудване. След много разговори напред-назад относно това дали компанията трябва да се раздели на по-малки компании, Toshiba създаде комисия, която да проучи дали може да стане частна. Така през юни 2022 г. компанията получи осем предложения за изкупуване.

През 2023 година компанията потвърди, че ще бъде придобита от група японски инвеститори, водени от подкрепяната от държавата Japan Investment Corp (JIC) за 14 милиарда долара.

След дълга борба: Японски частен консорциум придоби Toshiba за $14 млрд.

Не е ясно как новите собственици планират да обърнат Toshiba, но нейният напускащ президент каза, че цифровите услуги с висок марж ще бъдат фокус.

JIP наистина има опит в отделянето на бизнеси от големи производители, включително подразделението за лаптопи на Sony и камерата на Olympus.

След придобиването на бизнеса с лаптопи Vaio на Sony през 2014 г., това помогна на компанията да постигне рекордни продажби миналата година.

Но Toshiba е много по-голяма компания и залозите са високи: в Toshiba работят около 106 000 души и някои от нейните операции се смятат за критични за националната сигурност, допълва BBC.

Анкети