Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. ЕС и ЕЦБ без споразумение за съдбата на замразените руски активи

Банки

ЕС и ЕЦБ без споразумение за съдбата на замразените руски активи

ЕС и ЕЦБ без споразумение за съдбата на замразените руски активи - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Европейският съюз не може да постигне споразумение с Европейската централна банка относно план за използване на печалбите от повече от 200 милиарда евро замразени активи на Руската централна банка за възстановяване на Украйна, съобщи "Блумбърг".

Представители на изпълнителната власт на ЕС отговориха на предупреждението на президента на ЕЦБ Кристин Лагард към банката, че мерките срещу санкционирани холдинги могат да застрашат финансовата стабилност на еврозоната и ликвидността на общата валута.

На срещата на върха в Брюксел миналия месец лидерите на ЕС се съгласиха да продължат с повишено внимание по време на работата си по плана за облагане на неочакваните печалби от недвижими активи, като Европейската комисия първоначално каза, че ще излезе с предложение това лято.

Въпреки това, според един служител, този график е изместен до лятната ваканция на Комисията, тъй като ЕС и ЕЦБ не са съгласни по въпроса и сега държавите-членки са разделени по двете позиции.

Комисията отхвърли аргументите на ЕЦБ, заявявайки, че рисковете са възникнали — и са били оценени — едва когато активите са били първоначално замразени през февруари 2022 г., след инвазията на Русия в Украйна, и че досега нито един от тези страхове не се е материализирал.

„Опцията за неочаквани печалби не засяга самите активи или каквито и да било изисквания от Руската централна банка, нито засяга ролята на ЕС в държането на ценни книжа“, каза един от източниците.

Тези различия бяха разкрити на срещата на финансовите министри от еврозоната, на която присъстваха Лагард и вицепрезидентът на Европейската комисия Валдис Домбровскис.

Ръководителят на ЕЦБ каза, че данъкът върху неочакваните печалби може да подкопае еврото и да доведе до преосмисляне сред притежателите на резерви. Тя отбеляза, че заложената сума е много по-голяма от няколкото милиарда, които тази стъпка ще донесе на Украйна.

Лагард също така призова за повишено внимание и подчерта, че всяко решение трябва да се взема само с подкрепата на Групата на седемте.

Замразените активи биха могли да генерират около 3 милиарда евро неочаквани печалби, въпреки че някои оценки сочат, че цифрата може да бъде дори по-висока.

Повече от половината от активите са в пари и депозити, докато „значителна сума“ от останалата част е в ценни книжа, които ще бъдат конвертирани в пари при падежа им през следващите две до три години.

Анкети