Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Борси
  3. Цените на природния газ спадат с 2%

Борси

Цените на природния газ спадат с 2%

Цените на природния газ спадат с 2% - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Цените на природния газ в Европа са се понижили с 2 % в началото на днешната търговия, сочат данните на базираната в Лондон борса ICE.

Априлските (предстоящи) фючърси на индекса TTF (най-големият европейски хъб със седалище в Нидерландия) започнаха търговията на 481,9 долара (-1%) за хиляда кубически метра. Към 9.31 ч. българско време цената беше 477 долара (-2%). Динамиката на котировките е дадена от изчислената цена от предходния търговски ден - 486,7 долара за хиляда кубически метра.

Борсовите цени на природния газ в Европа се понижават непрекъснато от края на миналата година. На 9 март те спаднаха до 450 долара за хиляда кубически метра за първи път от повече от година и половина - от 27 юли 2021 г. насам. Това е почти четири пъти по-ниско от началото на декември, когато в някои дни котировките бяха над 1700 долара, и повече от осем пъти по-ниско от рекордните стойности от първите дни на март миналата година - почти 3900 щатски долара за хиляда кубически метра.

Цената на газа на европейската борса спадна поради достатъчните резерви в подземните газохранилища в Европейския съюз, както и поради топлото и ветровито време и мерките за икономии, които значително намалиха потреблението на газ. Въпреки спада котировките на газа са около два пъти по-високи от дългосрочната средна стойност. Такива постоянно високи цени не са наблюдавани от 1996 г. насам в историята на европейските газови хъбове.

През пролетта на 2021 г. цените на газа на европейския пазар се повишиха забележимо. Тогава газовите котировки на TTF варираха в диапазона 250-300 долара за хиляда кубически метра, в края на лятото те бяха над 600 долара, а през есента вече бяха нараснали до 1000 долара. През зимата на 2021-2022 г. цените преминаха прага от 2 хил. долара за хиляда кубически метра, а в началото на пролетта, поради опасенията от забрана за внос на руски енергийни ресурси, те достигнаха рекордните 3 892 долара за хиляда кубически метра.

Анкети