Енергетика
Денков: Да продадем на Украйна оборудването от АЕЦ „Белене“ е единственото възможно решение
„Има много по-ясна перспектива как да се развие ядрената енергетика в България през следващите години. Мога да ви уверя, че това правителство ще работи в тази посока“, заяви министър-председателят акад. Николай Денков по време на блиц контрол в Народното събрание.
Според Денков по отношение на площадката на АЕЦ „Белене“ няма никакъв напредък.
„Освен че платихме едни пари, имаме изкопан гьол, стоят съответните реактори и няма никаква перспектива този проект да се случи“, коментира премиерът.
„След започването на войната на Русия срещу Украйна е ясно, че трябва да се търси друго решение", каза Денков.
„Това, което може би започнахме вчера, е единственото възможно решение за спасяването, доколкото е възможно, на средствата, които България е изразходвала в тази посока“, категоричен е той.
„Подписваме договори за нови ядрени реактори на площадката в Козлодуй. От години е ясно, че България трябва да направи избор дали да бъдат реакторите в Белене или в Козлодуй“, коментира още Денков.
По думите му също така трябва да рестартираме процеса по отношение на предоговарянето на ПВУ с ЕК за т.нар. енергиен преход.
„Първият етап в това предоговаряне е да има ясна, технологично, икономично и екологично обоснована концепция как може да се направи този преход във времевата рамка, която имаме до 2026 година. Това е етапът, в който се намираме в момента. Тази седмица текат технически разговори между Министерство на енергетиката и ЕК на базата на няколко предложения, които ние сме подготвили, ако тези предложения бъдат приети веднага след това тази концепция ще бъде комуникирана със засегнатите региони, за да бъде обяснено за какво става дума, какво се очаква и на тази база да бъдат изработени и териториалните планове, които са закъснели с години“, коментира Денков.
„Ще бъдат запазени въглищни мощности, тъй като те са необходими като базови енергийни мощности за България, но същевременно ние трябва да направим реалните стъпки за въвеждането на новите технологии, така както се въвеждат от други държави, защото това е бъдещето на енергетиката“, категоричен е той.