Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. САЩ ще инвестират 1,2 млрд. долара за извличане на въглерод от въздуха

Енергетика

САЩ ще инвестират 1,2 млрд. долара за извличане на въглерод от въздуха

САЩ ще инвестират 1,2 млрд. долара за извличане на въглерод от въздуха - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Правителството на САЩ ще похарчи до 1,2 млрд. долара за две пионерски съоръжения за изсмукване на въглерод от въздуха. Всеки от двата проекта - в Тексас и Луизиана - има за цел да елиминира по един милион тона въглероден диоксид годишно, което се равнява на годишните емисии на 445 000 автомобила, задвижвани с газ.

Емисиите на въглероден диоксид (CO2) подхранват изменението на климата и екстремните метеорологични условия.

„Намаляването на въглеродните емисии само по себе си няма да промени нарастващите последици от изменението на климата“, се посочва в изявление на министъра на енергетиката Дженифър Гранхолм.

„Трябва също така да отстраним CO2, който вече сме вкарали в атмосферата“, посочва тя.

Всеки от проектите ще премахва 250 пъти повече CO2 от въздуха, отколкото най-големият обект за улавяне на въглеродни емисии, който работи в момента, заяви Министерството на енергетиката.

Швейцарската компания Climeworks, която е лидер в сектора, понастоящем експлоатира инсталация в Исландия с годишен капацитет за улавяне на 4000 тона CO2 от въздуха.

Climeworks ще участва в проекта в Луизиана, при който уловеният CO2 ще се инжектира за съхранение дълбоко под земята.

Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) капацитетът на съществуващите обекти за улавяне на въглероден диоксид в света - общо 27, които понастоящем са въведени в експлоатация - е малък.

В момента се разработват повече от 130 проекта, твърди МАЕ.

Новите инвестиции от страна на администрацията на президента Джо Байдън са част от голям инфраструктурен закон, приет през 2021 г. По-рано Министерството на енергетиката обяви плановете си да инвестира в четири проекта на стойност 3,5 млрд. долара.

Международният панел по изменение на климата към ООН счита, че улавянето на въглероден диоксид директно от атмосферата е един от методите, необходими за борба с глобалното затопляне.

Но някои експерти се опасяват, че използването на технологията ще бъде претекст за продължаване на изхвърлянето на парникови газове, вместо за по-бързо преминаване към чисти енергии.

Тези техники за директно улавяне на въздуха (DAC) - известни също като отстраняване на въглероден диоксид (CDR) - се фокусират върху вече изпуснатия в атмосферата CO2. Те се различават от системите за улавяне и съхранение на въглерод при източника, като например фабричните комини, които предотвратяват достигането на допълнителни емисии в атмосферата.

Анкети