Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. Кирил Вътев: Ще инициираме промени в закона за поземлените отношения

Имоти

Кирил Вътев: Ще инициираме промени в закона за поземлените отношения

Кирил Вътев: Ще инициираме промени в закона за поземлените отношения - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

„Ще инициираме промени в закона. Страшно много са абсолютно наболелите причини, които изискват много сериозни законодателни промени в поземлените отношения“. Това обяви пред журналисти министърът на земеделието и храните Кирил Вътев след приключването на първия Консултативен съвет по поземлени отношения.

„Не само в земеделието, а и почти всеки, които се е занимавал с някаква инвестиционна дейност, знае колко тежки проблеми възникват за съответствието между кадастъра и регулацията. Не съм чувал за друга страна в Европа и света да има подобни тежки такива неуредици в земеползването. Крайно време е България да има един механизъм, един документ, това да е кадастъра, и той да решава всичко. Мисля, че какъвто е проблемът в ползването на земеделските земи, такъв е проблемът в ползването на неземеделските земи“, обясни още Вътев, като добави, че от Министерство на земеделието тепърва ще предлагат решения на проблемите.

„Проблемите, свързани с тази тема са много. Някои са много трудно решими и изискват много сериозни законодателни и нормативни промени”, добави Вътев и уточни, че предстоят консултативни съвети по въпросите на млякото, плодовете и зеленчуците, а през следващата седмица – за месото.

Зам.-министърът на земеделието определи днешната среща като продуктивна.

„Като за първо заседание бяха приети вътрешни правила за работата на Консултативния съвет”, каза той и добави, че всички решения са били приети единодушно.

Веселина Рачева, представител на Асоциацията на българските био производители отбеляза, че за тях е много важна темата с отношенията в земеделието, защото не могат да развиват сектора без земя и без да има устойчиви и целенасочени перспективи за нейното ползване.

„Законът за собствеността и ползването на земеделската земя е един от най-често променяните закони и се е образувала една джунгла, в която доста трудно земеделците могат да се справят, ориентират, и най-вече да разчитат на дългосрочно ползване на земеделските земи, което за нашия бранш - биопроизводството, е изключително важно и необходимо. Обнадеждени сме, казахме и нашите виждания по отношение на ползването на общински и държавен поземлен фонд”, каза тя.

Юлия Коюнджийска, заместник - председател на Обединените български животновъди, посочи, че за първи път се създава такъв съвет, и това може да помогне много на българските животновъди.

„За нас, животновъдите, е изключително важно да бъдат направени промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и то по отношение на разпределението на пасища и ливади”, обясни тя.

Анкети