Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. Плашещо: Ръст на бездомните в Канада и Великобритания – цените на жилищата са непосилни

Имоти

Плашещо: Ръст на бездомните в Канада и Великобритания – цените на жилищата са непосилни

Плашещо: Ръст на бездомните в Канада и Великобритания – цените на жилищата са непосилни - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Канада се бори със сериозен ръст на хората останали без дом. Броят на бездомните в страната скочи драстично през последните две години заради високите цени на наемите в иначе богатата държава. Изследователите предупреждават, че правителствените данни не са много достоверни, тъй като до голяма степен те обобщават информация от големите градове на страната, но значително подценяват факта, че социалната болест се разпространява от големите към малките градове. Според ново проучване, публикувано през септември в Квебек един на всеки двама бездомни може да бъде намерен в селските части на източната провинция, вместо главно в Монреал, както беше в миналото. 

Според данните почти всеки четвърти бездомник се оказва на улицата, след като е изгонен от жилище, за което е бил неспособен да плаща.

„Само в Гранби се нуждаем от поне 1000 достъпни жилища“, казва Карине Лусие, директор на местна организация за борба с бедността.

Между 2018 г. и 2022 г. броят на бездомните хора в Квебек се е увеличил с 44 процента, като броят им е нараснал до 10 000 миналата година. Коренното население, което представлява пет процента от населението на Канада, е силно представено на улицата, особено инуитите, каза Люсие.

„Видима бездомност не съществуваше преди три години в Гранби“, каза кметът Джули Бурдън пред АФП, признавайки, че „наемите са много високи сега в сравнение с преди две години“.

Градът, вместо да демонтира лагерите и да премести обитателите, реши да избере да поддържа това, което нарича „места на толерантност“. Ситуацията, казва Франс Белис, кметица на 300-хилядния град Гатино край столицата Отава, може да бъде само върхът на айсберга, защото това са „цифрите, събрани преди година“. С покачващите се разходи за живот и галопиращата инфлация тази година тя се опасява, че картината е много по-лоша, отколкото показват последните статистики. Хората „вече не са в състояние да свързват двата края“, казва тя.

Квебек, втората по население провинция в Канада, е изправена пред сериозен недостиг на жилища поради фактори, вариращи от пандемията до рекордната имиграция, която увеличава броя на населението, а това подхранва търсенето. Цените на недвижимите имоти се превърнаха в основна тема през последните месеци, а общественото мнение и критиките на опозицията принудиха правителствата да дадат приоритет на проблемите с жилищата и разходите за живот. И Квебек не е сам в затруднението: бездомността се разраства спираловидно в Канада, предупреждават експерти.

Правителствените данни изчисляват, че има около 235 000 бездомни хора в цялата страна, но това включва само хората, които имат достъп до приюти, каза професор г-жа Черил Форчук от Университета на Западно Онтарио, която се опасява, че истинската картина е много по-лоша.

„Сега се намираме в ситуация, в която дори заможните хора имат затруднения с жилищата“, призна през септември премиерът Джъстин Трюдо.

Заради рекордното поскъпване на живота все повече хора и във Великобритания не успяват да платят сметките си за електроенергия, а хиляди остават и без покрив над главата си, тъй като са просрочили месечния си наем за квартира, предава Нова тв.

Само през първите три месеца на тази година над 100 000 домакинства е трябвало да бъдат временно настанени в хостел или стая в обща квартира, защото са изгубили своя дом. Това е най-високият брой за последните 25 години. Броят на бездомните е нараснал и с 10 процента в сравнение с 2022 година. При семействата с деца процентът е още по-висок - 20 на сто, което е още по-притеснително, тъй като обикновено социалните служби се стараят първо на тях да осигурят подслон.

 „Има комбинация от фактори, преди всичко икономическата криза. Много наемодатели продават имотите си, тъй като обслужването на ипотеките много поскъпна. Така, че много хазяи гонят наемателите си, като се възползват от закона, според който могат да дадат само 28 дни предизвестие, без да обясняват защо хората трябва да напуснат. Освен това няма вече и евтини квартири. Проучване показва, че Великобритания е последно място в Европа по брой новопостроени жилища от 80-е години. Третата причина са поскъпналите наеми. Една четвърт от хората под наем харчат около 40 на сто от месечния си доход за квартира. Всъщност се получава една перфектна буря”, обясни Кърсти Уилсън от неправителствената организация „Лоунчпад“, която осигурява подслон на над 100 души, останали без дом в град Рединг. Тя казва, че молбите за помощ при тях са се увеличили с 43% през тази година.

„Все повече семейства ни търсят. Например преди няколко месеца дойде мъж, който е живял под наем в една съща квартира цели 12 години. Той е баща на три деца, които са израснали там, и са му дали предизвестие, че има само 28 дни да си намери нов дом. Помоли за помощ. Ние също предлагаме безплатна юридическа помощ, имаме адвокат, който може да представя хора в съда, ако това се наложи”, каза още Кърсти Уилсън.

Заради ограничените възможности да купиш собствен дом търсенето на жилища под наем е рекордно голямо – 25 души се състезават за един имот, което обяснява и защо собствениците живеещите на палатка в парка или на улицата се увеличават.

Очакванията са за още по-големи предизвикателства през следващите месеци, тъй като зимата ще увеличи разходите за електроенергия на домакинствата. Някои енергийни доставчици вече обявиха, че ще таксуват най-уязвимите си клиенти на по-ниски цени от преди кризата, за да могат поне нещо да плащат. Причината е, че от началото на годината броят на задлъжнелите за ток и газ е скочил с 36%.

Анкети