Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Инфлацията и виоките лихви спъват развитието на бизнеса в Европа, силно засегнати са малките компании

Парите

Инфлацията и виоките лихви спъват развитието на бизнеса в Европа, силно засегнати са малките компании

Секторът на недвижимите имоти е този, в който се наблюдават най-много затруднения на целия континент

Инфлацията и виоките лихви спъват развитието на бизнеса в Европа, силно засегнати са малките компании - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Икономиките на Франция и Германия са най-зле представящите се в Европа, докато тази на Обединеното кралство се оценява като умерено добра. От друга страна, в Испания и Италия се наблюдават значително по-положителни признаци, се казва в анализ на „Евронюз“.

Destatis: Расте броят на фирмите в Германия, изпаднали в несъстоятелност

Европейските компании са изправени пред все по-трудна бизнес среда поради рязко покачващата се инфлация, както и заради по-високите разходи по заеми, тъй като лихвените проценти продължават да бъдат неприятно високи. Поради това редица компании от различни отрасли трябваше да спрат или отложат проекти, тъй като разходите за дълг бързо станаха недостъпни. Това се отрази и върху капиталовите инвестиции и наемането на служители.

Що се отнася до потребителите, нарастващата инфлация доведе до повишаване на цените на различни стоки от първа необходимост и услуги. Нарастващите лихвени проценти също така увеличиха разходите за ипотечни кредити, поради което потребителите разполагат с по-малко разполагаем доход.

Основни данни за проблемните сектори на континента

Последният индекс на Weil European Distress Index от април 2024 г., в който са включени 3750 котирани на борсата европейски компании, разкрива няколко ключови данни за сектора на корпоративните затруднения на континента.

Weil взема под внимание 16 показателя, обхващащи ликвидността, рентабилността, риска, оценката, инвестициите и финансовите пазари, за да измери нивата на затрудненията в корпорациите. Разглеждат се пет пазара, а именно: цяла Европа, Обединеното кралство, Германия, Франция и Испания-Италия.

Weil изследва компании от 10 индустрии, като търговия на дребно и потребителски стоки, промишлени предприятия, здравеопазване, финансови услуги, нефт и газ и др.

В доклада за 2024 г. се казва: „Корпоративните затруднения могат да се определят като несигурност относно фундаменталната стойност на финансовите активи, волатилност и увеличаване на възприемания риск. То се отнася и до нарушаването на нормалното функциониране на финансовите резултати на компаниите, включително способността им да изпълняват изискванията си по отношение на дълга“.

По-конкретно изглежда, че е налице повишена уязвимост в секторите с висока степен на задлъжнялост и капиталоемкост. Освен това по-малките дружества бяха значително по-изложени на непрекъснатото повишаване на лихвените проценти, както и на по-ниски кредитни рейтинги, което доведе до повече затруднения. Отрасли като промишлеността, здравеопазването, търговията на дребно и недвижимите имоти също бяха по-проблемни.

Германия беше най-проблемният пазар в Европа, но други важни икономики като Испания и Италия изглежда се възстановяват.

Нийл Девъни, партньор във Weil, заяви: „Пейзажът в Европа в областта на корпоративните затруднения се променя. Въпреки че географията и секторът продължават да бъдат важни фактори при оценката на финансовите перспективи на компаниите, наблюдаваме, че размерът на предприятията оказва много по-голямо влияние върху нивата на техните затруднения“.

„Изглежда, че има нарастваща разлика между малките и големите корпорации, като по-малките фирми са най-силно засегнати от повишаването на лихвените проценти и предизвикателствата, свързани с ликвидността. Тези, които са на прага на рефинансирането, усещат това най-силно. Макар че по-големите компании са изправени пред същите пазарни условия, те обикновено се възползват от по-разнообразни възможности за финансиране и по-големи ликвидни резерви, което им осигурява по-голяма гъвкавост при управлението на капиталовите им структури“.

Кои европейски сектори са изправени пред най-големи затруднения?

Андрю Уилкинсън, старши партньор по преструктуриране в Европа и съръководител на лондонската практика по преструктуриране на Weil, също заяви: „Въпреки че някои сектори показват признаци на възстановяване, нивата на затруднения остават сравнително високи“.

„При настоящите макроикономически показатели, които представят по-различна картина от предишните прогнози, можем да очакваме, че капиталоемките и силно задлъжнелите предприятия ще продължат да изпитват натиск. Тези, които работят в секторите на промишлеността, търговията на дребно и недвижимите имоти, понасят най-силно този натиск. Предприятията, които са в състояние да коригират стратегиите си за капиталови инвестиции, ще се справят по-добре с бурята“, добави той.

Секторът на недвижимите имоти е този, в който се наблюдават най-много затруднения на целия континент, главно поради спадащите стойности на имотите и проблемите с рефинансирането. Освен това все по-задлъжнелите фирми за недвижими имоти и имоти се борят да обслужват дълговете си, което оставя малко наличен капитал за нови инвестиции или за текущи проекти.

В индустриалния сектор нивата на затрудненията нарастват в сравнение с последното тримесечие, главно поради продължаващия хаос във веригата за доставки, причинен от нападенията на хутите в Червено море. Това доведе до необходимостта някои кораби да обикалят африканския континент, като по този начин увеличиха значително времето и закъсненията на доставките.

Това доведе до спиране на производството на някои стоки от страна на няколко европейски дружества поради липса на основни части и суровини. Германският промишлен сектор е особено засегнат, тъй като германската икономика вече се счита за болния човек на Европа.

Подобно на това секторът на потреблението и търговията на дребно също изостава значително, тъй като домакинствата затягат каиша поради кризата с разходите за живот и повишаването на наемите и ипотеките. По-младите хора също така поемат повече дългове от всякога, поради което разполагат със значително по-малък разполагаем доход, който могат да изразходват за по-високи или луксозни стоки. През последните няколко месеца няколко предприятия от високите етажи на търговията в Обединеното кралство и Европа също се сблъскаха с множество технически проблеми и фалити.

Анкети