Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мултимедия
  3. Първата 3D-принтирана ракета излетя, но не успя да достигне орбита (СНИМКИ И ВИДЕО)

Мултимедия

Първата 3D-принтирана ракета излетя, но не успя да достигне орбита (СНИМКИ И ВИДЕО)

Макар на пръв поглед да изглежда, че мисията е претърпяла провал, от компанията се поздравиха с „първата си победа“

Първата 3D-принтирана ракета излетя, но не успя да достигне орбита (СНИМКИ И ВИДЕО) - Tribune.bg
Снимка:
© Relativity Space

Първото успешно изстрелване на ракетата, изградена почти изцяло с 3D-принтирани част в крайна сметка се случи, въпреки първите два неуспешни опита - на 8 март изстрелването беше отложено в последния момент поради проблеми с температурата на горивото. А заради проблеми с налягането на горивото опитът на 11 март също беше прекратен.

Relativity Space© Relativity Space Relativity Space

Калифорнийската компанията, производител на машината - „Relativity Space“ успешно изстреля апарата от Кейп Канаверал, но „Terran 1“ не достигна орбита. В 23.25 ч. местно време в сряда беше даден стартът, но начинанието претърпя „аномалия“ при отделянето на втората степен, докато ракетата се насочваше към ниска околоземна орбита.

Relativity Space© Relativity Space Relativity Space

Макар на пръв поглед да изглежда, че мисията е претърпяла провал, от компанията се поздравиха с „първата си победа“.

Relativity Space© Relativity Space Relativity Space

„Успешно преминахме през Max-Q - най-високото състояние на напрежение за нашите принтирани елементи. Това е най-голямият тест за нашия нов подход в производството. Днес е огромна победа, която след себе си ще донесе още много първи исторически постижения.“, написаха в Twitter от „Relativity Space“.

Ракетата - чиято маса е 85 % от 3D-печат се задвижва от двигатели, използващи течен кислород и течен природен газ. Според „Relativity Space“ този тип двигатели могат да осигурят и пътуване до Марс.

 

Това е най-големият досега 3D отпечатан обект и е направен с помощта на най-големите 3D метални принтери в света. Следващата цел на компанията е да произведе ракета, която ще бъде с 95% 3D-принтирани елементи.

 

Анкети