Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Дацов: Дългът ще финансира дефицита, данъчните приходи ще са 1,5 млрд. лв. по-малко

Парите

Дацов: Дългът ще финансира дефицита, данъчните приходи ще са 1,5 млрд. лв. по-малко

Той определи думите на финансовия министър, че „с дълг ще борим дефицит“ като непрофесионални

Дацов: Дългът ще финансира дефицита, данъчните приходи ще са 1,5 млрд. лв. по-малко - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

„Елементарно правило е дълг да се тегли, за да финансира дефицита. Когато одобрим бюджет, в който има дефицит, трябва да изтеглим дълг“, коментира пред Bulgaria ON AIR финансистът Любомир Дацов.

Неговите разчети показват, че данъчните приходи ще са 1,5 млрд. по-малко, помощите по линия на ЕС и трансферите може да са от 1,5 до 3 млрд. по-малко.

„В разходната част, благодарение на капиталовите разходи, имаме по-нисък дефицит към момента. 11 млрд. бяха първоначално планираните, бюджетът беше приет с 9 млрд., изпълнението ще е около 3,5 - 4,5 млрд. Дефицитът не се дължи на нещо друго, а на нехарчене на пари, които трябва да бъдат прехвърлени към икономиката за следващата година“, посочи финансистът.

Той изрази мнение, че има неразбиране, че не трябва да се правят дефицити. А думите на финансовия министър, че „с дълг ще борим дефицит“ определи като непрофесионални.

„Дългът финансира дефицита, съществува, защото има дефицит, няма ли дефицит, не се взима дълг. Взимането на дълг води до неоправдани разходи. МФ няма намерение да излиза на вътрешния пазар. В момента условията са такива, че можем да вземем само скъп дълг“, категоричен е Дацов.

Гостът заяви също, че с финансовата политика се гонят инвеститори от страната.

„Какво се случи с електронните ваучери - струват близо 30 млн. на бизнеса, а уж бяха за облекчаване. Сигурно ще има доста магазинчета, които ще фалират, след като трябва да назначат от 3 до 8 човека. Товари се бизнесът с допълнителни разходи, които не водят до нищо добро“, добави Дацов.

По думите му таван на минималната цена на хранителните стоки като хляб и мляко няма да имат ефект.

„Проблемът е, че няма политика в областта на земеделието, работата на икономическото министерство е да прави условията за работа по-добри, тенденцията е бизнесът да се третира като враг. Не сядат да говорят с него на масата, създават допълнителни разходи“, коментира финансистът.

Той също така подчерта, че като гледа заетостта на софийските заведения - няма изгледи за фалити. А недоволството от бранша идвало от хотелиерите, които не са успели да реализират очаквания летен сезон.

Професионалното му мнение е, че дефицитът за следващата година трябва да бъде на ниво минус едно, но не очаква, че ще бъде заложен с тези параметри.

Анкети