Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. ЕП иска да бъдат приети конкретни цели за намаляване на пластмасовите опаковки в целия ЕС

Парите

ЕП иска да бъдат приети конкретни цели за намаляване на пластмасовите опаковки в целия ЕС

ЕП иска да бъдат приети конкретни цели за намаляване на пластмасовите опаковки в целия ЕС - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

В сряда Парламентът прие позицията си относно новите правила за опаковките в целия ЕС, за да се справи с постоянно растящите отпадъци и да стимулира повторната употреба и рециклирането.

Евродепутатите одобриха доклада, който представлява мандатът на Парламента за преговори с правителствата на ЕС, с 426 гласа „за“, 125 „против“ и 74 „въздържал се“.

Намаляване на опаковките, ограничаване на определени видове и забрана на употребата на неразградими химикали

Освен общите цели за намаляване на опаковките, предложени в регламента (5 % до 2030 г., 10 % до 2035 г. и 15 % до 2040 г.), евродепутатите искат да определят конкретни цели за намаляване на пластмасовите опаковки (10 % до 2030 г., 15 % до 2035 г. и 2040 г.).

Евродепутатите искат да забранят продажбата на много тънки пластмасови торбички за пазаруване (под 15 микрона), освен ако това не се изисква по хигиенни причини или не се използват като основна опаковка за насипни храни, за да се предотврати разхищението на храна. Те също така предлагат строго да се ограничи използването на някои формати на опаковки за еднократна употреба, миниатюрни опаковки за тоалетни продукти на хотела и опаковките за куфари на летищата.

За да се предотвратят неблагоприятните последици за здравето, евродепутатите настояват за забрана на употребата на неразградими химикали (на пер- и полифлуороалкилирани съединения (PFAS) и бисфенол А в опаковките, предназначени за контакт с храни.

Насърчаване на повторно използване и пълнене

Членовете на ЕП имат за цел да изяснят изискванията за повторно използване или повторно пълнене на опаковките. Крайните дистрибутори на напитки и храна за вкъщи в сектора на ресторантьорството, като хотели, ресторанти и кафенета, следва да предоставят на потребителите възможността да носят собствен контейнер.

По-добро събиране и рециклиране на отпадъците от опаковки

Новите правила изискват всички опаковки да бъдат рециклируеми, като отговарят на строги критерии, които да бъдат определени чрез вторичното законодателство. Предвиждат се някои временни освобождавания от правилата, например за дървени и восъчни опаковки на храни.

Евродепутатите искат страните от ЕС да гарантират, че 90 % от материалите, съдържащи се в опаковките (пластмаса, дърво, черни метали, алуминий, стъкло, хартия и картон), се събират отделно до 2029 г.

Парламентът е готов да започне преговори с държавите членки относно окончателната форма на закона, след като Съветът приеме позицията си.

През 2018 г. опаковките са генерирали оборот от 355 милиарда евро в ЕС. Той е все по-голям източник на отпадъци, като общият брой на отпадъците в ЕС се е увеличил от 66 милиона тона през 2009 г. на 84 милиона тона през 2021 г.

През 2019 година най-малко отпадъци от опаковки са регистрирани в Хърватска - 74 кг на човек от населението, а най-много са в Ирландия - 264 кг на човек. В България през 2019 г. на човек са се падали 79,5 кг отпадъци от опаковки.

Европейски парламент© Европейски парламент Европейски парламент

Всеки европеец е генерирал 188,7 кг отпадъци от опаковки през 2021 г. — цифра, която се очаква да нарасне до 209 кг през 2030 г. без допълнителни мерки.

През 2021 г. в ЕС са генерирани общо 84,3 милиона тона отпадъци от опаковки, което показва увеличение от 4,8 милиона тона в сравнение с предходната година. Най-много са били хартията и картонът (40,3%), следвани от пластмаса (19%), стъкло (18,5%), дървесина (17,1%) и метал (4,9%).

С приемането на настоящия доклад Парламентът отговаря на очакванията на гражданите за изграждане на кръгова икономика, избягване на отпадъците, постепенно премахване на неустойчивите опаковки и справяне с употребата на пластмасови опаковки за еднократна употреба, както е посочено в предложения 5(1), 5(3), 5(4), 5(5), 11(1), 11(4) и 20(3) заключенията на Конференцията за бъдещето на Европа.

Анкети