Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Масово недоволство: Земеделци протестират в Германия, Румъния и Гърция – у нас са в готовност

Парите

Масово недоволство: Земеделци протестират в Германия, Румъния и Гърция – у нас са в готовност

Масово недоволство: Земеделци протестират в Германия, Румъния и Гърция – у нас са в готовност - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Хиляди трактори на протестиращи фермери блокираха днес Берлин. На протеста пристигна и  финансовият министър Кристиян Линднер, но беше освиркан.

Още преди началото на демонстрацията Берлин се изпълни с многобройни трактори, които блокираха целия град. Над 10 000 трактора паркираха пред Бранденбургската врата и в околното пространство, предава БНР.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

В опит да успокои ситуацията Линднер се обърна с реч към разгневените фермери, които протестират срещу предложенията на правителството за намаляване на субсидиите за дизелово гориво в селското стопанство. Думите на финансовият министър на Германия бяха заглушени от викове „Махай се!“ и клаксони, въпреки поставените високоговорители:

„Не мога да ви обещая повече държавна помощ от федералния бюджет. Но можем да се борим заедно, за да се насладите на повече свобода и уважение към работата си“, каза Линднер от сцената пред Бранденбургската врата, предава Ройтерс.

„Аз съм управителят на парите на данъкоплатците, това са вашите пари. Затова съм убеден, че политиката трябва да се научи отново да се справя само с тези пари, които данъкоплатците са предоставили на държавата“, каза още финансовият министър Линднер пред протестиращите фермери в Берлин.

Той посочи, че са необходими средства за дълго пренебрегвани инвестиции в училища и пътища, както и за енергийни субсидии за промишлеността.

Междувременно и в Румъния фермери и шофьори на камиони възобновиха протестите след неуспеха на преговорите с правителството.

Демонстрациите, които започнаха на 10 януари, нарушиха движението в няколко града, включително столицата Букурещ, докато фермерите и шофьорите на камиони изразиха недоволството си от високите данъци до забавените обезщетения.

През уикенда протестиращите се събраха и в граничните райони, като за кратко блокираха североизточната граница с Украйна.

Земеделските стопани настояват за по-бързо изплащане на субсидиите и компенсации за засегнатите от суша или смущения, причинени от украинския внос на зърно. Междувременно шофьорите на камиони са обезпокоени от увеличените застрахователни и данъчни ставки и дългото чакане за преминаване на границата. Според съобщения в медиите някои участници са признали, че са се вдъхновили от протестите в Германия.

След като на 13 януари се срещнаха с министерствата на земеделието и транспорта, на 14-ти, протестиращите се срещнаха с министерството на финансите. Споразумение обаче не беше постигнато.

Гръцки селскостопански асоциации и федерации също излизоха с трактори на протест с искане за финансова подкрепа и обезщетения от правителството, предават гръцките медии, цитирани от БТА.

Фермерите са взели решение да протестират срещу икономиите в новата политика на гръцкото Министерство на земеделието и храните, които засягат основните парични помощи за бранша.

Особено засилена е организацията на протестиращите в района на Тесалия, Централна Гърция. Земеделци от селищата край езеро Карла в префектура Лариса са застанали на пътния възел до село Патикамбос още от събота, съобщава местния новинарски сайт larisanew.gr. В префектурите Кардица и Магнисия селскостопанските машини ще се съберат на централните площади на населените места днес. Селскостопанската асоциация на Ризомилос призовава за участие в шествие по магистралата между Лариса и Волос утре.

В град Катерини в Северна Гърция имаше протест още в петък, като шествия се организират и в района на Еврос (Североизточна Гърция) и на Солун, а също и в Науса, Гревена и Арта, в префектура Илия, Северен Пелопонес, и на остров Самос.

Земеделците в градовете Воница и Лепену в префектура Етолоакарнаниа, Централна Гърция, ще се активизират на 22 януари.  

Фермерите настояват да се компенсират доходите им, тъй като секторът претърпя сериозни удари заради климатичните бедствия в страната – тежките есенни наводнения и мащабните летни пожари през изминалата година нанесоха големи щети на реколтата. Причина за намаляването на производството е и изменението на климата, което създава лоши земеделски условия и чести болести по растенията.

Земеделците претендират за пълни обезщетения и за график и проекти за възстановяване на щетите и отводняване на наводнените полета. Те изискват минималната сума за земеделските стопани на памук и царевица да бъде определена на 300 евро на декар, за люцерна – по 200 евро на декар, за лозя – по 600 евро, бадеми – 800 евро, фъстъци – 2000 евро, орехи и нар – 1000.

За животновъдите исканите обезщетения са в размер на по 300 евро за обновяване на овце и кози с продуктивни животни и по 500 евро за изгубения добитък при наводненията,  тъй като есента проливните дъждове  удавиха многобройни стада.

В Полша земеделски производители и шофьори на камиони блокират граничните пунктове с Украйна от ноември насам, оплаквайки се от „нелоялна конкуренция“ от страна на украинските си колеги и от разхлабването на правилата на Европейския съюз за достъп на украински компании.

Миналата седмица полските фермери вдигнаха блокадата на границата, но обявиха планове за общонационална демонстрация по-късно този месец. Подобни планове обявиха и земеделските производители в България.

На този фон министрите на земеделието на България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия подписаха писмо за износа на селскостопански продукти от Украйна до заместник-председателя на Европейската комисия и еврокомисаря по търговията Валдис Домбровскис и еврокомисаря по земеделието Януш Войчеховски, съобщиха от пресцентъра на МЗХ.

В писмото се посочва, че в резултат на увеличения внос от Украйна, производителите в държавите членки на предна линия продължават да срещат трудности при реализацията на своите продукти на традиционните си експортни пазари, където те биват заменени от евтини украински селскостопански продукти.

Петте държави излагат подробно данни за проблема, свързан със загубата на пазари на фермерите.

Анкети