Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Протест на Черен петък: Служители на Amazon настояват за по-високи заплати

Парите

Протест на Черен петък: Служители на Amazon настояват за по-високи заплати

Протест на Черен петък: Служители на Amazon настояват за по-високи заплати - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

По време на ежегодния "Черен петък" Amazon бе засегнат от стачки на различни места във Великобритания, Германия и Италия, тъй като работниците настояват за по-високи заплати и по-добри условия на труд.

Глобалният профсъюз на ООН (UNI Global Union) заяви, че Amazon ще се сблъска със стачки и протести в повече от 30 държави по света, включително в САЩ, като част от кампанията "Да накараме Amazon да плаща".

"Работниците знаят, че няма значение в коя държава се намирате или каква е длъжността ви. Всички ние сме обединени в борбата за по-високи заплати, прекратяване на необоснованите квоти и право на глас на работното място", заяви Кристи Хофман, генерален секретар на UNI Global Union.

"За това стачкуват работниците в Ковънтри и затова работниците по целия свят се изправят, за да накарат Amazon да плати", каза Хофман.

Провеждан в деня след празника на САЩ - Деня на благодарността, "Черният петък" се възприема все повече в Европа и извън нея, като магазините предлагат големи намаления, за да дадат старт на пазаруването за сезона на празничните подаръци.

Повече от 1000 работници стачкуваха в центъра на Amazon в Ковънтри, Англия, в който работят 2300 души и който снабдява други складове, заяви Стюарт Ричардс, говорител на профсъюза GMB.

В Германия стачните действия, свикани от профсъюза "Верди", започнаха през нощта срещу четвъртък и засегнаха пет от 20-те логистични обекта на американския гигант в най-голямата европейска икономика.

Amazon заяви, че стачките във Великобритания и Германия няма да окажат влияние върху клиентите.

Към стачката се присъединиха и работниците в центъра на Amazon в Кастел Сан Джовани, между Пиаченца и Милано.

Позовавайки се на синдикатите, италианската информационна агенция Ansa съобщи, че 60% от постоянните служители и 50% от временните работници в обекта са взели участие в стачката в петък.

"Музиката на настроението се вкисва за Amazon в този важен момент, тъй като индустриалните действия относно заплащането и условията на работа на складовия персонал могат да застрашат резултатите", каза Софи Лунд-Ятс, водещ анализатор на акции в Hargreaves Lansdown.

Това "ще бъде нещо, което инвеститорите ще следят отблизо", добави тя.

Работниците искат заплащането им да се увеличи от сегашните 12 паунда (15 долара) на час на 15 паунда на час.

Говорител на Amazon UK заяви, че компанията редовно преразглежда заплащането си, "за да гарантира, че предлагаме конкурентни заплати и придобивки".

Той заяви, че началното заплащане във Великобритания ще се повиши до 12,30-13 паунда на час в зависимост от местоположението, считано от април - 20-процентно увеличение за две години и 50 процента от 2018 г. насам.

В Германия Amazon заяви, че работниците вече имат "справедливо заплащане и добри допълнителни придобивки".

Началните заплати са в размер на 14 евро (15,30 долара) и повече на час, заяви компанията, което е по-високо от минималната заплата в Германия от 12 евро.

Но Верди настоява компанията да признае регионалните колективни трудови договори в сектора на търговията на дребно и поръчките по пощата.

В Италия профсъюзът се оплаква от "неприемливо" увеличение на заплатите, както и от това, че Amazon не е увеличила размера на ваучерите за храна и не е обърнала внимание на здравните проблеми, наред с други причини.

Действията в Италия съвпаднаха със стачка, свикана в цяла Северна Италия срещу бюджета на министър-председателя Джорджа Мелони. В Испания за "киберпонеделника" на 27 ноември и на следващия ден са планирани едночасови прекъсвания на работата, според профсъюза CCOO, който посочи лошите условия на труд и "постоянните проблеми" с човешките ресурси в испанските обекти на компанията. "Днешният ден ще остане като повратна точка в историята на Amazon", заяви служителката на GMB Аманда Гиъринг. /

Анкети