Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. САЩ заплашват със забрана TikTok, ако китайските му собственици не продадат дяловете си в приложението

Технологии

САЩ заплашват със забрана TikTok, ако китайските му собственици не продадат дяловете си в приложението

Иcĸaнeтo е било нaпpaвeнo oт Koмитeтa зa чyждecтpaнни инвecтиции в CAЩ, извecтeн cъщo ĸaтo Сfіuѕ

САЩ заплашват със забрана TikTok, ако китайските му собственици не продадат дяловете си в приложението - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Администрацията на американския президент Джо Байдън поиска китайските собственици на TikTok да се откажат от дяловете си в популярното видео приложение – в противен случай ще бъдат изправени пред възможна забрана на приложението в САЩ. Това са заявили представители на компанията-собственик на TikTok – ByteDance пред Ройтерс.

Иcĸaнeтo е било нaпpaвeнo oт Koмитeтa зa чyждecтpaнни инвecтиции в CAЩ, извecтeн cъщo ĸaтo Сfіuѕ.

Това е и първият път, в който администрацията на президента демократ Джо Байдън, отправя заплаха за потенциална забрана на TikTok в страната. Предшественикът на Байдън, републиканецът Доналд Тръмп, се опита да забрани TikTok през 2020 г., но тогава беше блокиран от съдилищата на САЩ.

TikTok, собственост на ByteDance, има повече от 100 милиона потребители в САЩ.

ByteDance потвърдиха, че 60% от акциите й са собственост на глобални инвеститори, 20% на служители и 20% на нейните основатели.

Външното министерство на Китай, заяви, че Съединените щати все още не са предоставили доказателства, които да уличават TikTok в застрашаване на националната сигурност на САЩ. Говорителят на министерството Уан Уенбин каза на ежедневен брифинг, че Съединените щати трябва да спрат да потискат подобни компании.

CFIUS, мощен орган за национална сигурност, единодушно препоръча през 2020 г. ByteDance да се откаже от TikTok. Под натиска на тогавашния президент Тръмп, ByteDance в края на 2020 г. неуспешно се опита да финализира сделка с Walmart и Oracle Corp за прехвърляне на активите на TikTok в САЩ в ново дружество.

"Аĸo цeлтa e зaщитaтa нa нaциoнaлнaтa cигypнocт, пpoдaжбaтa нe peшaвa пpoблeмa: пpoмянaтa в coбcтвeнocттa нямa дa нaлoжи ниĸaĸви нoви oгpaничeния въpxy пoтoцитe oт дaнни или дocтъпa", заяви говорител на ТіkТоk.

Белият дом отказа коментар.

Главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Цзъ Чу трябва да се яви пред Конгреса на САЩ следващата седмица. Не е ясно дали китайското правителство ще одобри продажбата, а китайското посолство във Вашингтон не отговори веднага на искане за коментар от страна на Ройтерс.

Миналия месец Белият дом даде на правителствените агенции 30 дни да гарантират, че нямат TikTok на служебните си устройства и системи. Повече от 30 американски щата също забраниха на служителите да използват TikTok на държавни устройства.

Всяка забрана в САЩ ще се изправи пред значителни правни пречки и потенциални политически последици, тъй като TikTok е популярен сред милиони млади американци.

Миналата седмица сенаторът демократ Марк Уорнър каза, че е важно правителството на САЩ да направи повече, за да разясни какви всъщност са рисковете за националната сигурност от използването на TikTok.

TikTok и CFIUS преговарят повече от две години относно изискванията за сигурност на данните. От популярното приложение подчертават, че са вложили повече от 1,5 млрд. долара, за да гарантират сигурността на данните и отхвърлят обвиненията в шпионаж от страна на САЩ.

От платформата за кратки видеа подчертават, че „най-добрият начин за справяне с опасенията относно националната сигурност е c пpoзpaчност, нaблюдeниe и пpoвepĸa oт тpeти cтpaни, ĸoитo вeчe Тіk Тоk пpилaгa.“

Анкети