Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Аферата ББР: Сделка по време на управлението на Петков ощетила държавата с 1 млн. лева

Парите

Аферата ББР: Сделка по време на управлението на Петков ощетила държавата с 1 млн. лева

Аферата ББР: Сделка по време на управлението на Петков ощетила държавата с 1 млн. лева - Tribune.bg
Снимка:
© Фейсбук

За грандиозни нередности в ББР по времето на управлението на Кирил Петков сигнализираха от ГЕРБ. Според тях машинациите на съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и екипът му са нанесли щети за 1 млн. лева на финансовата институция. Данните изнесени от представителите на ГЕРБ бяха потвърдени и от служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев.

Според скандалните данни, освен това Петков се е представял и за министър икономиката в ББР още преди да е назначен на този пост от президента Румен Радев през лятото на миналата година. От отчетите на финансовата институция става ясно, че тя е подпомагала средни и малки предприятия, докато в няколко свои интервюта Петков е твърдял обратното. Освен това Петков многократно правил опити да смени ръководството на ББР, докато е бил министър. След влизането на новите директори е бил сключен договор с шест дни по-рано за правно обслужване с адвокатска кантора  на Лена Бориславова за над 164 хиляди лева годишно. „Имало е решение за имитиране  на облигация за един милиард, а това решение  е взето само от управителния  съвет, а  по- късно и от надзорния съвет, но няма решение на принципала. Това е банка, собственост на държавата“, посочиха от ГЕРБ.

На малко по-късен етап тази процедура е прекратена само с решение на управителния съвет, дори без подкрепата на надзорния съвет, като ръководството на банката е обсъждало хипотеза емисията да не бъде реализира, но без ясни мотиви.

„Изхарчени са 1 милион лева за консултантки проучвания и след това е взето решение  тази емисия да бъде прекратена и то само с решение на управителния съвет. За същия период се ползват още консултантски  услуги на стойност  560 хиляди за същата тази емисия. Това е пряка щета за българската държава“, категории бяха от ГЕРБ и попитаха кой ще носи отговорност за изхарчените един милион без да е осъществено намерението за тази емисия. Те настояха, че ще продължат да питат министър Пулев дали ще търси отговорност от управителния и надзорния  съвет.

Отговорът не закъсня. От ведомството на Пулев потвърдиха, че данните изнесени от ГЕРБ за готвен и прекратен от ББР заем за 1 млрд. лв. отговарят на истината, а платените хонорари са в размер на 1 млн. лева. Ето коментарът на ведомството ръководено от Пулев:

Във връзка с изнесената публично информация, базирана на парламентарни отговори на министъра на иновациите и растежа Александър Пулев, относно подготвян и прекратен от Управителния съвет облигационен заем от Българската банка за развитие (ББР) в размер на 1 млрд. лв., Министерството на иновациите и растежа информира следното:

Изнесената публично информация за подготвяната през 2021 г. облигационна емисия на ББР в размер на 1 млрд. лв. отговаря на истината. На истината отговарят и твърденията за изплащане на адвокатски и консултантски хонорари по сделката в размер на близо 1 млн. лв., макар че облигационната емисия не е реализирана.

Решението на Управителния съвет за прекратяването на емисията е взето на 15.11.2022 г.

То е внесено за одобрение от УС към новоназначения Надзорен съвет на банката на 23 ноември 2022 г., но тогава Надзорният съвет отказва да одобри решението на Управителния съвет, защото прекратяването на емисията би легитимирало направените разходи, без да са ясни причините, поради които облигацията не е реализирана и прекратена.

Припомняме, че новият състав на Надзорния съвет бе назначен от министъра на иновациите и растежа Александър Пулев на 7 ноември 2022 г. и именно този състав на Надзорния съвет отказа да валидира направените по облигацията разходи.

Така Надзорният съвет, по указание на министъра на иновациите и растежа, на практика е отказал да потвърди решението на Управителния съвет за прекратяване на облигационната емисия и е изискал от Управителния съвет да му бъде представена цялата информация, кореспонденция и преписка по облигационната емисия.

Срокът за предоставянето на информацията от Управителния на Надзорния съвет изтича днес, 28 ноември.

По указание на едноличния собственик на капитала новоназначеният Надзорен съвет следва да докладва на министър цялата информация и преписката в срок до утре, 29 ноември.

На базата на получената информация министърът ще вземе решение и ще го оповести публично, а действията му ще се ръководят единствено от върховенството на закона и защита на интереса на държавата.

Анкети