Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Найме Кашмер пред Financial Tribune: Страните от Балканите трябва да засилят сътрудничество си, това ще позволи на бизнеса да работи по-бързо и по-ефективно

Анализи

Найме Кашмер пред Financial Tribune: Страните от Балканите трябва да засилят сътрудничество си, това ще позволи на бизнеса да работи по-бързо и по-ефективно

Найме Кашмер пред Financial Tribune: Страните от Балканите трябва да засилят сътрудничество си, това ще позволи на бизнеса да работи по-бързо и по-ефективно - Tribune.bg
Снимка:
© FinancialTribune

„Балканите сме едно семейство, една фамилия. За нас - бизнесмените, са много важни законите и партньорствата. Страните трябва да си сътрудничим и да бъдем партньори“. Това коментира за FinancialTribune.bg Найме Кашмер, която беше в София, за да участва в „Международната конференция „Балканите - За мир, сигурност, сътрудничество и партньорство“.

Г-жа Кашмер е представител на УС на сдружението RUMELISIAD - Дружество на румелийските индустриалци и предприемачи. В него към днешна дата членуват повече от 300 фирми от 26 сектора, а капиталът който управляват е в размер на 1 милиард щатски долара.

„Родината е там където човек си печели хляба, но никой не забравя, че родината е там на два метра под земята където са нашите прадеди. За нас България е първата ни родина - където сме родени, а знамето и родината, в която работим е Турция. Ние в нашето сдружение - бизнесмени експерти и директори сме потомци или изселници от балканските страни. Това е, което ни обеднява“, посочи Найме Кашмер. Тя посочи още, че някои бизнесмените се нуждаят от визи, за да пътуват за България, а само тези с двойно гражданство се придвижват по-лесно и без визи.

По думите ѝ, за да работи добре бизнесът, трябва да има много ясни закони и разпоредби.

„Трябва да се изградят „по-широки мостове“, за да може да се засили и бизнесът. Така страните от Балканите ще можем да работим помежду си по-бързо, по-ефективно и по-евтино. Търговията, вносът и износът ще се засилят“, посочва още тя и допълва, че трябва да се работи в тази посока. 

„Бизнесът трябва да работи, за да осигурява храна и заплати на работниците“, казва Найме Кашмер, като посочва, че в тяхната организация има общо 50 000 служители.

„Сред членовете ни са холдинги, малки и средни фирми. Работим със 160 държави“, посочи тя.

Найме Кашмер обясни, че в Турция бизнесът, като и тяхната организация подпомага процеса на обучението на работните кадри. Така например фирмите осигуряват стипендии за най-добре развиващите се ученици от професионалните гимназии и студентите в университетите. Освен това предоставя опита си като ги обучава в различни стажантски програми и практики.

По отношение на инфлацията, която в последните години достигна пикови стойност доста бързо, но спада бавно, тя посочи, че са необходими сериозни и последователни мерки за нейното овладяване. Освен това много фирми са съумяли успешно да преструктурират бизнесите си, а други са използвали предоставяните от държавата различни форми на финансиране. По думите ѝ по-големите корпорации са се справили сами с предизвикателствата, а по-малките и средните фирми са използвали рефинансиране и кредитиране.

Тя коментира и преструктурирането на пазарите. Сериозното навлизане на Китай в много сектори.

„Бизнесът сериозно усети промените - например нашият семеен, фамилен бизнес. Дълги години ние работихме в текстилния сектор. Произвеждахме текстилни продукти като пердета и друг домашен текстил, но с навлизането на Китай в този сектор се наложи много бързо да се насочим към друга сфера, да се променим, за да оцелеем в този голям океан на новия сезон. Вече освен четирите годишни сезона има и един друг – на новите промени. В Турция работим за проспериране на икономиката с финансовата помощ на държавата. Говоря за кредитиране, помощ от различните институции, като на тях дори можем да разчитаме и за намиране на квалифицирана работна ръка. Държавата много помага на малкия и средния бизнес“, обясни Найме Кашмер.

В заключение тя коментира, че всички кризи и трудности могат да бъдат преодолени с общи усилия.

„Както си помага едно семейство, така ще преминем и през инфлационната криза. Както бащата и майката помагат на децата си, на внуците си, така и ние от Балканските страни ще си помогнем, което вече се получава и с търговията помежду ни. Нуждаем се от норми, които да защитават взаимните ни интереси. Има една много добра фраза „Когато има болки, то има и билки. Заедно ще намерим правилните билки“.

Нашият събеседник: Найме Кашмер е родена в Кърджали, където завършва Езиковата гимназия. Висшето си образование получава в Химико-технологичния институт в София. Работила е в сферата на химическата индустрия, текстила, а вече и в строителството. Нейната дъщеря е архитект. Тя е една от най-активните бизнес дами в Бурса, както и един от най-дейните членове на RUMELISIAD Дружество на румелийските индустриалци и предприемачи.

Анкети