Технологии
55 млн. електроуреди хващат прах по шкафове, тавани и мазета в Белгия
Снимката е илюстрована
55 милиона неизползвани електрически уреди хващат прах по шкафове, тавани и мазета на белгийските домове. Всяко средностатистическо домакинство е наблъскало по килерите 106 уреда, десетина, от които просто си седят неизползваеми, пише българският журналист, живеещ в Белгия – Апостол Апостолов, като се позовава на изчислиения на местната компания за рециклиране на битови отпадъци Recupel.
Със свое изявление фирмата апелира да се предават неизползваемите уреди, защото кръговата икономика има нужда от съдържащите се в тях материали и суровини.
Сред най-честите залежали предмети, без значение дали са счупени или просто са купени и неизползваеми, са диско лампи за настроение, велосипедни светлини, фарове, евтини китайски играчки, различни кабели за телефони и битова техника, стари смартфони, кухненски уреди.
Въпреки че вече не се използват, те остават с години в чекмеджето или на тавана. Причините за това са няколко. Собствениците често казват, че един ден ще ремонтират счупената техника или пък че ги пазят за резервни части. Не са малко и тези, които са заринати с боклуци от сантиментална стойност в миналото.
По време на анкета сред 1600 души, 20% посочили, че не намират стимули да се разделят с уредите. 13% смятат, че рециклирането е твърде голяма разправия и нямата време да се занимават с това, 12 на сто пък въобще не знаят къде да го направят. Сред тях има и такива, които откровено си признават, че не са чували за рециклиране и не знаят, че и това е опция.
Събирането и рециклирането на електрически уреди обаче е важно за опазването на нашата планета. Електрическите материали съдържат ценни суровини като благородни метали, пластмаси, желязо и стъкло. След като попаднат в пунктовете за рециклиране, те отново се връщат в употреба. 90% от електроуредите получават втори живот, разказва в телевизионно интервю главният изпълнителен директор на Recupel Ерик Деует.
„Като рециклирате устройството си правилно днес, вие допринасяте за утрешното производство на суровини. Колкото повече суровини рециклираме на местно ниво, толкова по-малко сме зависими от силно замърсяващия добив в чужбина“,
Ако устройство все още работи, можете да го върнете в магазин за битова техника или на специално място в пункта за рециклиране. „Призоваваме всички да дадат своя принос като почистят шкафове, чекмеджета и тавани и донесат неизползвани уреди в Recupel. Това е малко усилие, но с много голям ефект за планетата“, апелират от рециклиращата компания.