Анализи
Алибегов: Големият бич за бизнеса е липсата на кадри - българи няма, а чужденците избираме по каталог и са с неясни умения
„Намирането на служители за ресторантьори и хотелиери е почти невъзможно. Български кадри почти не се намират“, това коментира в интервю за Financial Tribune Ричард Алибегов, председател на УС на Българската асоциация на заведенията (БАЗ).
По думите му хората нямат желание да работят в туристическия сектор.
„Може би политиката на държавата, това че не се приоритизира сектора на туризма, като важен отрасъл“, посочи той.
Алибегов допълни, че младите се захващат с този занаят между другото – докато учат или следват. Други се хващат за лятото, за да си изкарат по някой лев, но никой не го разглежда като професия.
„В чужбина сервитьорството и хотелиерството са професии, гледа се сериозно, а тук се гледа отгоре-отгоре на нещата“, добави той.
Що се отнася до наемането на кадри от чужбина председателят на УС на БАЗ каза, че е доста трудно, най-вече заради бавната обработка на техните документи. По думите му издаването на разрешителни за работа отнема до 120-150 дни. В други държави за такива документи се чака много по-малко.
„Получава се така, че един човек обработва документи на 4 хиляди души и това прави процеса много бавен“, посочи той.
На практика, ако някой търси и иска да наеме на работа сезонен работник трябва да го направи месеци по-рано, за да не се получи така, че сезонът е свършил, а служителят още не е получил документите си.
„Консулствата са неподготвени. Последните три години ние алармираме за нещо, което в чужбина се случва отдавна. А именно наплив на работна ръка към България, а консулствата са неподготвени, защото документите на четири хиляди души се обработват от един човек. Това прави процеса невъзможен и за бизнеса това е неизгодно. Няма как да работим. В Хърватска документите се получават за 30-40 дни, в Полша стават готови за 40 дни, в Румъния също до 30-40 дни, а у нас до 120-150 дни“, обясни Алибегов.
Има рискове със служители от чужбина, които могат да вземат документи и да не се задържат у нас.
„Има служители от Непал, които идват с цел да избягат в чужбина. Румъния се опари от този опит и вече не приемат служители от тази държава. Там пристигнаха 150 000 служители и си тръгнаха 149 000. Сега ще го направим в България същото“, посочи той.
Алибегов очерта и още един проблем пред бизнеса за наемането на чужденци и това е, че на практика се избират по каталог.
„Търсите готвачи и получавате 100 CV-та, като в тях всеки може да си е написал каквото иска, но реално не знаем, дали отговаря на истината или не. Харесвате си един от тях и той пристига в България, но се оказва, че той никога не е влизал в кухнята или е бил готвач за много кратко време. Това е страшен бич за бизнеса. Сблъскваме се и с този проблем. Някои ги обучаваме, други не, защото документите им вече са забавени“, посочи той.
Консултантските компании правят интервюта, но в тях всеки може да каже всичко. Не е ясно и колко компетентен за професията е интервюиращия. „Таксите, които плащаме са различни – за готвач е една, за помощник-готвач е друга. И когато дойде готвач, а се окаже, че той не става влизаме в пререкания с фирмите. Накрая заради острата липса на работна ръка, защото вие с месеци сте го чакали този човек, сте принудени да го вкарвате направо в „боя“. Нямаме време да го обучим, да му покажем всичко, което трябва да може, а правим нещата в движение, защото вече сме закъснели с месеци наред. Външно министерство трябва да си влезе в ролата“, призова той.
По думите му държавата трябва да е насяно, че когато се пусне заявка за няколко хиляди за определена позиция, бизнесът наистина има нужда от тези хора сега, а не след 7-8 месеца.
Алибегов посочи, че е важно да се спре с постоянната смяна на министри, за което и БАЗ призова с писмо до медиите.
„Постоянната смяна на министри бави работата ни. Точно обясняваме за проблемите на сектора и започваме да работим и след два-три месеца идва нов министър и ние тепърва трябва да му обясняваме наново за какво става дума. Туризмът и бизнесът губят много от това. Надявам се сега да няма смяна на министъра на туризма. Затова писахме писмото. Ние знаем, че като влезе един човек в дадено министерство му трябват месец два, за да се ориентира, но ние нямаме месец два, след това още месец два, за да вникне в нашия проблем и станаха три месеца и изведнъж той пак е за смяна. Тогава всичко започва наново и се въртим в един омагьосан кръг “, заяви председателят на УС на БАЗ.
Несигурността се отразява и на потребителите, които стават по-пестеливи. Пропагандите срещу еврото също влияят на клиентите.
Бизнесът е готов за въвеждането на еврото, като от БАЗ предлагат цените в евро и лева да се показват една година след влизането в еврозоната, а не само шест месеца.
„Така хората ще са спокойни, ще виждат цените и ще се спре с тази пропаганда, че всичко ще се вдига. Ние сме във валутен борд, няма как да се случи. Поне 50 % от хората вече са свикнали с еврото. Бизнесът работи с евро от години – наеми се плащат в евро; апартаменти се купуват в евро; коли се купуват в евро; в чужбина се ходи с евро; чужденците, които идват тук плащат с карти, а други с евро. Трябва да започне една разяснителна кампания, това липсва. Няма я тази кампания. Да успокои хората, че еврото няма да стане 4 лева, както пропагандата твърди“, коментира Алибегов.
„За да няма спекуланти в сектора, които да закръгляват цените нагоре, което ще оскъпи продукта е най-добре да се виждат цените една година“, категорично заяви той.
За високите сметки за ток на бизнеса и компенсациите също има много спекулации.
„Явно предизборното време е дошло. Бизнесът много добре знае кога ще получи компенсациите, защото веднъж вече минахме по този път“, посочи Алибегов и припомни, че и преди две години заради високите сметки за ток, но през зимата беше въведен механизъм за компенсиране, който също е чакал одобрение от Европейската комисия.
„Винаги е било така. Например: плащаме в януари сметка с по-скъп ток. После в следващия месец се фактурира компенсацията, но реално фактурата за февруари идва до 10 число на март“, припомни Алибегов.
Всички ангажирани с този проблем, правят всичко по силите си, да получим това стандартно „ДА“ от ЕК, но в момента и в Брюксел е август и повечето хора са в отпуск. Алибегов посочи, че са провели среща с министъра на туризма Евтим Милошев, който е звънял в Брюксел и е търсил ресорните отговорни, но се е оказало, че са в годишен отпуск.
„Днес ще има отново онлайн среща. Ще се вземе решение и страната ни ще получи ОК. Но темата се подхваща от медиите по друг начин и затова сега наши колеги ще излязат на протест“, коментира той.
Асоциациите и министъра на туризма утре ще отидат в Бургас където ще се проведе голяма среща на ресторантьори и хотелиери. На нея Евтим Милошев ще обобщи напредъка и стъпките, които трябва да се направят.
„Касае се за един подпис, и няма проблем с този подпис, но понеже сме в предизборно време всеки спекулира със страховете на бизнеса и страховете на хората. А наистина сметките ни се вдигнаха по две, няма какво да се лъжем. Има хотелиери с по-големи хотели, които от 90 000 лева за ток сега плащат 250 000 лева, на ресторантите от 10 000 лева сметките за ток станаха 19-20 000 лева за едно и също потребление. Зимата преди една година пак бяхме в същата хипотеза, но тогава нямаше избори и не се спекулираше с темата. Сега повечето партии са безскрупулни и не ги интересува друго освен изборния им резултат. Затова се стига до тези сътресения и накрая даже големи хотелиерски и ресторантьорски вериги да искат да излязат на протест, заради липса на информираност, но ще бъдат запознати и информирани в утрешния ден“, завърши Алибегов.
Председателят на УС на АБЗ подчерта, че в конкурентните на страната ни държави, сектор „Туризъм“ е включен на челни места в ПВУ, докато в българският план този сектор липсва.
„Държавата трябва да разбере, че във всички наши съседни конкурентни страни туризмът е приоритет и политика на държавата, а в България не е. В България даже не фигурираме в Плана за възстановяване и устойчивост, който е точно за компенсиране на най-засегнатите индустрии по време на пандемията от COVID – 19. Най-пострадалата индустрия – туризмът във всички страни пострада, а в конкурентните ни държави е сред първите места за средства по техните ПВУ. А в българският план след преработката му не фигурира думата туризъм. Нито един лев или евро не е предвиден за туризма. Въпреки това ние правим туризъм, борим се, но изоставаме много от преките ни конкуренти, заради липса на държавна политика. Надяваме се да има избран редовен кабинет към който да можем да се обърнем и, с който ще може да променим това нещо“, завърши Алибегов.