Анализи
България остава с най-ниските нива на реално индивидуално потребление в целия ЕС
За 2024 г. БВП на глава от населението, изразен в стандарти на покупателната способност се движи около 66% от средното ниво за блока

Реалното индивидуално потребление (AIC) в нашата страна продължава да е на най-ниско ниво в целия ЕС. Това регистрират предварителните данни на Евростат за БВП на глава от населението, изразен в стандарти на покупателната способност.
AIC на човек от населението е представено чрез индикатора стандарт на покупателната способност (СПС - PPS). Този показател позволява да бъде извършена оценка на стандарта на живот на домакинствата в дадена страна, уточняват от Евростат.
През 2024 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, изразен в стандарти на покупателната способност (ППС), се движи около 66% от средното ниво (100 %) за ЕС в България и 241% в Люксембург.

През 2024 г. се наблюдават значителни разлики в БВП на глава от населението, изразен в стандартите на покупателната способност, между страните от ЕС.
При 10 държави членки, представляващи около 34% от населението на Европейския съюз, се надвишава средното за ЕС ниво на БВП на глава от населението, като Люксембург и Ирландия имат най-високи нива (съответно 141% и 111% над средното за ЕС), следвани от Нидерландия (с 35% над средното за ЕС), Дания (с 28%) и Белгия (с 17% над средното ниво за ЕС).
Най-ниското ниво на БВП на човек от населението е регистрирано в България, като е 34% под средното за ЕС (или 66% от средното за Съюза). В дъното на скалата нашата страна е следвана от Гърция (със 70% от средното за ЕС ниво) и Латвия (със 71% от средното ниво в ЕС).
БВП на глава от населението, изразен в стандарти на покупателната способност (ППС), все пак се повишава в нашата страна от 64% от средното ниво за ЕС през 2023 г. до 66%, показват данните на Евростат.