Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Белгийският град Брюж буквално достигна „червена линия“ по отношение на тълпите от туристи

Анализи

Белгийският град Брюж буквално достигна „червена линия“ по отношение на тълпите от туристи

Белгийският град Брюж буквално достигна червена линия по отношение на тълпите от туристи - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Жителите на белгийския град, известен с калдъръмените улички и каналите си, са категорични - летният туризъм е достигнал предела си.

„Вече наистина сме достигнали червената линия“, казва пред АФП 55-годишният архитект Арнут Гьогебуер, докато седи в кафене и гледа през прозореца към препълнената външна тераса.

„Определено нямаме нужда от повече туристи, това е достатъчно“, допълва той.

Това е мнението и на по-голямата част от местното население - 119 000 души, които всяка година приемат 8 милиона посетители – повечето, от които идват през летните месеци и то в чести случаи за еднодневни екскурзии.

Жителите не са против туризма, който носи пари и престиж и осигурява работни места, но според тях това натоварване е прекалено.

Според тях е нужна намеса от местните власти, особено след връщането на туризма на нивата отпреди пандемията. Круизните кораби, които акостират в близкото пристанище Зеебрюге са се увеличили драстично, а пътниците им често прекарват само няколко часа, носейки редица проблеми за местните жители, обяснява Курт Ван Дер Питер, 62-годишен пенсионер, който е живял целия си живот в града.

Тази ситуацията не е проблем само в Брюж. И другите атрактивни европейски градове с исторически канали, като Венеция и Амстердам решават подобни проблеми. Там вече са предприели мерки, забраняващи на круизните кораби да посещават града.

Венеция получи един от предупредителните сигнали през юли, когато ЮНЕСКО препоръча градът да бъде включен в списъка на застрашените от изчезване градове.

През август 2022 г. класация, публикувана от конкурента на Airbnb, наречена Holidu, постави Венеция, Брюж и гръцкия остров Родос на равно второ място в списъка си с най-пренаселените европейски дестинации въз основа на броя на туристите спрямо броя на жителите.

От Visit Bruges - официалният уебсайт за посетители на града, оспорват класацията на Holidu и са категорични, че по техни данни, базирани на използването на мобилни устройства по време на престоя в Брюж, показват, че на 100 жители се падат 131 посетители дневно.

„Това е като малко погрешно схващане, че градът е пренаселен. Наистина, не мога да отрека, че има много туристи, но трябва да дойдете в различни периоди и тогава ще видите и разликата“, обясняват от Visit Bruges.

През 2019 г. Брюж прилага петгодишна стратегия за увеличаване на броя на нощувките, за разпределяне на туристите по географски принцип и по години и за привличане на посетители, които се интересуват повече от културен и гурме туризъм.

Жителите в централната част на Брюж са изправени пред сериозен проблем, свързан с изникващите все повече хотели, които да предложат все повече възможности за настаняване за увеличаващия се брой на туристите, но след намесата на властите преустройството на сгради в хотели вече е спрямо, за да не бъдат изтласкани от там местните жители.

От управата белгийския град обясняват, че вече работят по следващата си петгодишна стратегия, в която акцентът е поставен върху устойчивото развитие.

Анкети