Анализи
Бушуващи протести: Рисковете от срив на грузинската икономиката са високи
Политическата криза в Грузия вече оказва влияние върху икономиката - затварят се хотели и ресторанти, инвестициите са спрени и има опасност от обезценяване на валутата.
Шалва Алавердашвили показва на екип на АФП празните маси в своя „хотел-призрак“ „Галерия Палас“ в центъра на столицата Тбилиси.
В момента са заети три стаи от общо 70, каза Алавердашвили, който управлява общо шест хотела в града.
В един от тях, „Цитрус“, са заети пет от общо 36 стаи - и то само от журналисти, дошли да отразяват протестите.
„Цитрус“ и „Галерия Палас“ се намират точно срещу сградите на правителството и парламента, където редовно има сблъсъци между протестиращи за членство в ЕС и полицията.
След националните избори през октомври, на които управляващата партия „Грузинска мечта“ спечели, в Грузия често се провеждат масови демонстрации.
Опозицията обвинява „Грузинска мечта“ в изборни измами и в насочване на Грузия към Русия и отклоняване от дългогодишния ѝ стремеж да се присъедини към Европейския съюз.
На същата улица, на която се намират хотелите, Луарсаб Тогонидзе отваря ресторанта си, но в понеделник вечер няма клиенти.
39-годишният мъж заяви, че липсата на клиенти е „опустошителна“ за бизнеса му.
Хотелите и ресторантите в Тбилиси пострадаха от избухването на протестите, които ескалираха допълнително през ноември, след като правителството заяви, че ще отложи кандидатурата на Грузия за членство в ЕС до 2028 г.
Близо до площад „Свобода“, където са паркирани полицейски водни оръдия, Елина Кецбая заяви, че е видяла как броят на клиентите „е намалял с около 90 %“ в двата ресторанта, които управлява заедно с братовчедката си Инга Зухбая.
Двете жени, за които работят около 30 души, напразно са поискали от собствениците на имотите „да намалят наема в този труден период“, казва Зухбая.
Два други ресторанта в района са затворили временно и братовчедките планират да направят същото, „докато ситуацията не се подобри“, казва Кецбая.
Алавердашвили, основател на асоциация на хотелиерите и ресторантьорите, заяви, че средната заетост на хотелите в страната сега е „около 30 процента“, а в столицата - „между 0 и 10 процента“.
Секторът е загубил „около 3,5 млн. евро от отменени резервации през последните две седмици“, каза проевропейският бизнесмен, който сравнява ситуацията с последиците за бизнеса от пандемията от коронавирус.
Туризмът е ключов източник на приходи за Грузия, като съставлява около осем процента от брутния вътрешен продукт (БВП).
Кетеван Махарашвили, ръководител на асоциация на адвокати, заяви по време на неотдавнашна демонстрация, че противопоставянето се отразява на икономиката като цяло.
„Инвестициите са спрени“, каза тя.
Икономическите показатели на Грузия като цяло са положителни, с ниска инфлация, прогнозен икономически растеж от девет процента за 2024 г. и контролирани нива на дълга и дефицита.
Но Бесо Намчавадзе, главен икономист в Transparency International, предупреди за редица икономически рискове на хоризонта.
Той изтъкна по-специално опасността от натиск върху валутния пазар, тъй като Грузия е „много зависима от вноса“.
„При недвижимите имоти всяка цена е в долари или евро, наистина. А в банковия сектор повече от половината депозити и кредити са в чуждестранна валута“, каза икономистът.
Намчавадзе предупреди, че перспективата за западни санкции срещу Грузия може допълнително да влоши икономическата картина.
САЩ и някои страни от ЕС обявиха ограничения за пътуване на някои грузински служители, обвинени в репресии.
„Рисковете от срив на икономиката сега са високи, но това зависи най-вече от санкциите“, каза Намчавадзе.