Анализи
„Данас“: Въведената от България такса върху руския газ ще се отзари на сметките на крайните потребители в Сърбия
След като България въведе такса върху руския газ, доставян през нейна територия, потребителите на "синя енергия" в Сърбия могат да се сблъскат с увеличение на сметките от 20 процента в разгара на отоплителния сезон, вместо с предвиденото за 1 ноември увеличение на цените на дребно в размер на 10 процента, пише белградският вестник „Данас“, предава БТА.
В петък (13 октомври) България въведе такса върху руския газ, доставян през нейна територия за трети страни. Влязлата в сила наредба налага такса от 10,76 долара за 100 кубически метра руски природен газ, доставен през територията на страната. Потребителите в Сърбия се снабдяват с руски природен газ през територията на България, който се транспортира по газопровода „Балкански поток“, което означава, че за Сърбия ще бъде начислена и нова доста солена такса за „синята енергия“, която публичното дружество „Сърбиягаз“ купува от руския държавен гигант „Газпром“, посочва „Данас“. Вестникът припомня, че в съответствие със споразумението, което Сърбия сключи с Международния валутен фонд за получаване на кредит, Белград предприе поетапно увеличение на цените на газта на дребно, като най-новото ще влезе в сила на 1 ноември в размер на 10 процента. Това означава, че от тази дата нататък тази енергия ще струва 5,02 динара за киловатчас с данъци и такси. Това е значително увеличение на цените, което в условията на световна икономическа криза и висока инфлация представлява удар върху потребителския бюджет на домакинствата, отбелязва „Данас“.
„Благодарение на стремежа на парламентарното мнозинство в българския парламент да събере приходи от 1,2 милиарда евро чрез въвеждане на нова такса и по този начин да плати за изграждането на газопровода „Балкански поток“ само за една година, потребителите в Сърбия може да се сблъскат с допълнителни и значително по-високи цени на газа“, пише изданието.
„Особен проблем е, че новото увеличение на цените би натоварило дейността на икономиката, която използва тази енергия в производствения си процес, което несъмнено ще доведе до повишаване на цените на нейните продукти“, добавя вестникът.
Енергийният експерт Велимир Гаврилович заяви пред „Данас“, че таксата, въведена от властите в България, увеличава изкупната цена на природния газ на „Сърбиягаз“ с 10 до 20 процента.
„В случай, че цените на руския природен газ за Сърбия останат на сегашното ниво, това би означавало сметките на потребителите на дребно да се увеличат с 10 до 20 процента. Трудно е да се повярва, че Сърбия би могла да избегне плащането на въведената от България такса, доставяйки газ през територията на Украйна, поради войната, която се води в тази страна, а след това и през Унгария. В момента Унгария, подобно на Сърбия, се снабдява с руски газ по южния маршрут“, обяснява Гаврилович.
Във връзка с въведената от България такса президентът на Сърбия Александър Вучич посочи, че това представлява голям проблем за Сърбия, отбелязва вестникът.
„Това ще доведе до драстично поскъпване на газа. Това е страшно увеличение и ще говорим с българската страна. И това решение не трябва да се отнася за Сърбия“, каза Вучич.
От министерството на минната промишленост и енергетиката заявиха за „Данас“, че тази тема ще бъде обсъдена с представители на унгарската и българската държава.
„Сърбия ще направи всичко, за да гарантира, че гражданите няма да бъдат засегнати по никакъв начин. В момента всички газови хранилища у нас и в Унгария са пълни, а в резерв имаме 690 милиона кубически метра газ, което е исторически рекорд и значително повече от началото на предходния отоплителен сезон. Припомняме, че една от стратегическите цели в енергетиката на Сърбия е диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на газ, а в крайна фаза е изграждането на междусистемна газова връзка между Сърбия и България с капацитет 1,8 млрд. куб. метра газ, което ще позволи на Сърбия да се снабдява с газ от Каспийския регион, предимно от Азербайджан и терминала за течен природен газ в Александруполис в Гърция“, заяви сръбското Министерство на минната промишленост и енергетиката.