Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Де Гиндос, ЕЦБ: Нарастващият държавен дълг може да се окаже заплаха за еврозоната

Анализи

Де Гиндос, ЕЦБ: Нарастващият държавен дълг може да се окаже заплаха за еврозоната

Де Гиндос, ЕЦБ: Нарастващият държавен дълг може да се окаже заплаха за еврозоната - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

Вицепрезидентът на Европейската централна банка предупреди, че инвеститорите отново подценяват риска от сътресения в световната икономика и е възможно ново рязко понижение на цените, пише „Уолстрийт джърнъл“ (WSJ).

Цените на активите спаднаха рязко след обявяването на 2 април от президента Тръмп на по-високи мита върху вноса от цял свят, но оттогава възстановиха голяма част от загубените позиции.

Но в реч в Амстердам Луис де Гиндос предупреди, че възстановяването може да подготви инвеститорите за нови спадове.

„Подобно на рисковите премии на капиталовия пазар, кредитните спредове остават свити и изглежда не са в синхрон с много високите нива на геополитическа и политическа несигурност“, каза той. „По този начин съществува риск инвеститорите да подценят и да не оценят достатъчно вероятността и въздействието на неблагоприятни сценарии.“

Де Гиндос заяви, че високите нива на волатилност на цените през последните месеци не са попречили на функционирането на финансовите пазари. Той обаче предупреди, че това може да не продължи дълго.

„Резките корекции все още могат да се превърнат в хаотични“, каза той. „Небанковите институции може да се сблъскат с по-големи загуби от оценяване и по-чести искания за маржин покупки, тъй като търговското напрежение увеличава пазарната волатилност и натежава върху качеството на активите.“

Централните банкери разглеждат пазарните движения като хаотични, когато те отразяват затруднения във финансовите институции, а не преизчисляване на перспективите пред икономиките и компаниите.

Де Гиндос заяви, че нарастващият държавен дълг също може да представлява заплаха за стабилността на финансовата система на еврозоната.

„Макар че увеличените разходи за отбрана имат потенциал да стимулират растежа, ако са добре насочени и се осигуряват от ЕС, те могат да изострят фискалната уязвимост в някои държави“, предупреди той.

Анкети