Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Димитър Вучев: Дефицитът е 0,6 % от прогнозния БВП, важно е МФ да запази този курс

Анализи

Димитър Вучев: Дефицитът е 0,6 % от прогнозния БВП, важно е МФ да запази този курс

Димитър Вучев: Дефицитът е 0,6 % от прогнозния БВП, важно е МФ да запази този курс - Tribune.bg
Снимка:
© Фейсбук

„Към текущия момент в държавата дефицитът е 0,6 % от прогнозния БВП. По–големият проблем е, че голяма част от разходите на държавата ще се случат във втората половина на 2023 г. Тоест, изключително важно е сега какво ще направи МФ и дали ще успее да задържи този курс. Новият кабинет най–вероятно ще заложи на по – голяма събираемост, събиране на дивиденти от държавни енергийни дружества, както и задържане на текущите нива на всякакъв тип помощи и социални плащания“. Това заяви в интервю за БГНЕС Димитър Вучев, икономист, журналист, и общински съветник в София.

„Служебното правителство знаеше, че се завива в посока напускане на техните постове и в последните месеци гледаха да са по-пестеливи в разходите. Така те оставят държавата на хартия поне в едно добро състояние, сега ще видим в каква посока ще тръгнем“, обясни още Димитър Вучев и уточни, че всичко е в ръцете на Асен Василев и неговия екип.

„Част от мерките, които трябва да се предприемат, е по–голяма събираемост, защото именно тя липсваше по време на предишното негово управление, а и по време на служебните кабинети. Това бе и аргументът, заради който върна Румен Спецов в НАП, за да може да повиши събираемостта. Нека да видим дали ще се справят“, каза още икономистът.

Той посочи, че друга задължителна мярка, която министерството трябва да предприеме, е събиране на всички дивиденти от държавните енергийни дружества.

„По време на служебните кабинети част от парите оставаха в самите енергийни структури – АЕЦ, държавните ТЕЦ - ове и т.н. Василев 100 % ще вземе тези пари“, смята още Димитър Вучев.

„Трета мярка, която е твърде вероятна да бъде приета, е със задържане на доходите – социални плащания, пенсии и помощи за бизнеса на текущите нива. По времето на ПП и техния кабинет тогава, пенсиите бяха много повишени, може би сега има отново такива виждания, но едва ли ще намерят реализация при положение, че гоним 3 % дефицит“, подчерта общинският съветник и коментира, че ако новото правителство и МФ рязко увеличи различните типове социални помощи, то ще бъде неизбежно да се теглят нови заеми, и това ще се отрази на бизнес средата, на нас самите, и на това как ще се гледа на България отвън.

„Ние имахме една благоразумна фискална политика в продължение на 20 години. Сега от началото на 2021 г. съвсем по различен начин стоят нещата, и всъщност притесненията са съвсем удачни, надявам се да не стигнем до там да теглим заеми, но топката е в ръцете на Асен Василев и неговия екип“, каза още Димитър Вучев.

И посъветва новото правителство да спазят заявките, дадени по време на предизборните кампании.

„И ГЕРБ–СДС, и ПП–ДБ, дадоха едни и същи заявки относно развитието на България – влизане в Шенген, Еврозоната, проевропейски курс на политика, на всякакъв тип действия. Това е нещото, което очакваме правителството да свърши като посока. Освен това, най-важното е да бъде създадена адекватна бизнес среда, защото бизнесът определено има нужда от спокойствие“, съветва още Вучев.

Анкети