Анализи
Доклад: Франция не е готова да посрещне последиците от изменението на климата
Франция не е „готова да посрещне“ последиците от изменението на климата. Това е изводът на Висш съвет по климата, които излиза с доклад от 200 страници и препоръчва на правителството най-спешните мерки, свързани с екологията, климатичните промени и ускоряване на декарбонизацията, пише в блога си българският журналист Апостол Апостолов, който живее в Белгия.
Според институцията, Франция все още не е намалила достатъчно емисиите си, за да изпълни своята роля в борбата срещу изменението на климата. Също така не е „готова да посрещне“ последиците от него.
2022 година е белязана с рекордни горещини. Отчетен е температурен рекорд от + 2,9°C в сравнение с периода 1900-1930 г. Регистрирани са 25% по-малко валежи в сравнение с 1991-2020 г.
Добивът намалява с 10% до 30%" в селското стопанство, производството на ток от ВЕЦ е с 20% под средното в сравнение с 2015-2019 г. , водни проблеми и увеличена смъртност заради горещините. Засегната е и популацията при някои водолюбиви птици, отбелязва докладът.
Франция се ангажира да намали въглеродните емисии с 40% до 2030 г. в сравнение с 1990 г. 2,7% спад през 2022 г. е недостатъчен темп за постигане на целите, смятат авторите на анализа в Съвета, цитирани от AFP.
За да има ефект и постиигане на целите, се призовава за публично и частно финансиране в порядъка на 30 милиарда евро годишно до 2030 г.", за да се декарбонизира икономиката, транспортът и индустрията. "Това означава, че всички данъчни „вратички“ за финансиране на изкопаемите горива трябвало да бъдат премахнати.