Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Доклад: Водната криза може да застраши половината от световното производство на храни

Анализи

Доклад: Водната криза може да застраши половината от световното производство на храни

В документа се посочва още, че водната криза може да доведе до спад на БВП средно с 8% за страните с високи доходи до 2050 г. и с цели 15 процента за страните с по-ниски доходи

Доклад: Водната криза може да застраши половината от световното производство на храни - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Бездействието по отношение на водната криза може да застраши повече от половината от световното производство на храни до 2050 г., предупреждават експерти в нов доклад, цитиран от АФП.

„Близо 3 милиарда души и повече от половината от световното производство на храни сега се намират в райони, в които се очаква общото количество съхранена вода да намалее“, се казва в доклада на Глобалната комисия по икономика на водата (ГКЕВ).

Докладът също така предупреждава, че водната криза може да доведе до спад на БВП средно с 8% за страните с високи доходи до 2050 г. и с цели 15 процента за страните с по-ниски доходи.

Нарушенията във водния цикъл „имат голямо глобално икономическо въздействие“.

Икономическият спад ще бъде следствие от „комбинираните ефекти на променящите се модели на валежите и повишаващите се температури вследствие на изменението на климата, заедно с намаляващите общи запаси от вода и липсата на достъп до чиста вода и канализация“.

Изправен пред тази криза, докладът призовава водният цикъл да се разглежда като „глобално общо благо“ и да се трансформира управлението на водите на всички нива.

Разходите, свързани с тези действия, са много малки в сравнение с вредите, които продължаващото бездействие ще нанесе на икономиките и човечеството“.

Въпреки че водата често се възприема като „изобилен дар от природата“, тя е оскъдна и транспортирането ѝ е скъпо.

ГКЕВ призова за премахване на „вредните субсидии в интензивните на потребление на вода сектори или за пренасочването им към решения за пестене на вода и за предоставяне на целева подкрепа за бедните и уязвимите“.

„Трябва да съчетаем ценообразуването на водата с подходящи субсидии“, заяви генералният директор на Световната търговска организация Нгози Оконджо-Ивеала, съпредседател на ГКЕВ, по време на онлайн брифинг.

Друг съпредседател, президентът на Сингапур Тарман Шанмугаратнам, настоя, че е необходимо да се гледа на водата като на глобален проблем, да се „въвеждат иновации и да се инвестира“, за да се реши кризата и да се „стабилизира глобалният хидрологичен цикъл“.

Анкети