Анализи
Експерт: Българските мебели се налагат на съседни пазари и пробиват в световноизвестни хотели
Дървообработващата и мебелна индустрия премина през бум през 2021-2022 г. в периода на пандемията, а след това бележи спад, като надеждите са за стабилизиране през 2024 г. Масовата българска мебел се налага добре на съседни пазари, а поръчковата пробива в световноизвестни брандове и хотели. България партнира добре и с пазари, които са традиционно силни в мебелите, като Италия, Германия, Белгия, Франция. Това коментира проф. д-р Васил Живков от Браншовата камара на дървообработващата и мебелна промишленост, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
„Мебелната индустрия в България през последните 15 години промени изцяло облика си, като вече е силно механизирана и роботизирана, с дигитално управление на процесите. Това е една от причините българските мебели да стават все по-качествени и търсени в чужбина“, коментира Живков.
По думите му в сектора са налице редица трудности, които се усложняват от нестабилната политическа обстановка в страната и липсата на приемственост между различните администрации. „Обещават дългосрочно да се случи нещо, но след няколко месеца ги няма тези хора“
Живков добави, че в сектора все по-често се прибягва до внос на дървесина от Австрия заради цените ѝ у нас. Освен това поскъпването на всички материали, както и увеличеното заплащане за труда е довело и до ръст на цените на мебелите в България, обясни Живков.
„За 2023 г. България има рекордно нисък добив на дървесина в резултат на унищоженото търсене след срива на пазара през 2021 г. Освен индикатор за намалялото потребление, това създава предпоставки за влошено управление на горите“, допълни Живков
Експертът отчита, че в настоящия момент технологията навлиза много силно в мебелната промишленост и все повече се налага дигитализацията и софтуер управлението на различни процеси.
„Хората по веригата, които управляват процесите, намаляват, защото това се поема от компютрите. Индустрията става все по-безопасна и свеждаме до минимум нараняванията. Екоматериалите навлизат все по-ясно на пазара“, обясни той.
Със сигурност изкуственият интелект ще може да оптимизира допълнително операциите в индустрията, смята Живков.
„Има вече фирми, където са отпаднали определени професии в тяхната верига, защото до такава степен е заместено всичко от софтуер, че няма нужда от човешка намеса. Директно готови мебели като чертежи, детайли и операции отиват в производството, което беше немислимо преди 15 години“
АI може да предложи и варианти за дизайна на мебели, но няма как да се замести личния контакт дизайнер-клиент, при който да се намери най-доброто решение за клиента, каза още Живков.