Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Експерт: Няма как производството на ток от ВЕИ да срине електропреносната система на Испания

Анализи

Експерт: Няма как производството на ток от ВЕИ да срине електропреносната система на Испания

Димитър Драганов - кор. на БНР в Испания

Експерт: Няма как производството на ток от ВЕИ да срине електропреносната система на Испания - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Преди 7 дни спря токът в цяла Испания, Португалия и части от Франция. прави се всичко възможно за неговото възстановяване, но почти седмица по -късно все още не са ясни причините за това какво се е случило. Португалският премиер Луис Монтенегро заяви, че проблемът вероятно е възникнал в Испания.

А испанският премиер Педро Санчес каза, че причините за инцидента все още се установяват и призова да не се спекулира. Това са политическите изявления за  големия срив, но как експертите обясняват този глобален проблем на територията на Европа - за версиите и за опита, пред БНР говори индустриалния инж. Жорди Доладер, който работи в сферата на енергетиката повече от 50 години.

Жорди Доладер и Клара е индустриален инженер, специализирал в енергетиката. Завършил Политехническия университет в Барселона, Доладер работи в сферата повече от 50 години. Управлявал е проекти в редица държави, сред които Бразилия, Аржентина и Турция. Бил е съветник в Националната енергийна комисия на Испания, вицепрезидент на Асоциацията на индустриалните инженери в Каталония, както и на Асоциацията на електротехниците в Испания. Жорди Доладер е завършил Политехническия университет в Барселона. Управлявал е проекти в редица държави, сред които Бразилия, Аржентина и Турция. Бил е съветник в Националната енергийна комисия на Испания, вицепрезидент на Асоциацията на индустриалните инженери в Каталония, както и на Асоциацията на електротехниците в Испания.

- Г-н Доладер, какви са според Вас възможните причини за това безпрецедентно прекъсване на тока?

- Подобни прецеденти има, в историята е имало редица прекъсвания на тока. Не е нужно да се връщате много назад, за да си спомните случая в Ню Йорк от 2003 година. Между другото, изглежда, че индексите на борсите се повишават много в тези случаи. Не знам сега дали ще бъде така. Но във всеки случай прекъсванията винаги са следствие от две неща – огромно потребление на електрическа енергия, или свръхпроизводство на такава. И след като възможностите за необичайно атмосферно явление, или кибератака са изключени, няма друга възможност, освен да потърсите причината в едно от двете, които посочих – свръхтърсене, или свръхпредлагане.

- Имаше ли индикации, че може да възникне такъв инцидент?

- Не, не, безпрецедентно е. Безпрецедентно е в контекста, в който се случи. А именно – наличието на голямо производство от възобновяеми енергийни източници. 60% от енергията, консумирана в понеделник по обяд, при спирането на тока, е с фотоволтаичен произход. Следователно останалите 40% са били произведени от други мощности. Със сигурност този факт има нещо общо с това. Но нямаше предупреждение, никаква индикация, че това може да се случи. Говореше се, че европейската мрежа, и по-специално испанската и португалската, са едни от най-добрите в света в сравнение с други мрежи, особено в Южна Америка, които са по-уязвими както към атмосферни явления, така и към проблеми, свързани с производството и консумацията на електроенергия.

- Министър-председателят Педро Санчес защити производителите на възобновяема енергия и косвено атакува атомните електроцентрали. Каква според вас е причината за това?

- Аз избягвам да оценявам думите на политиците, защото техните изявления никога не се основават на технически, а на политически причини. Мисля, че той постави лепенка, преди да стане ясно какво е причинило раната. Рисковано е да се правят изявления за това кой е невинен и кой – виновен, преди да станат ясни техническите причини за това спиране на тока. Политиците трябва да кажат нещо, така че те използват каквото им се даде в момента. И тъй като ядрената енергия е силно критикувана в последно време, а възобновяемите енергийни източници са много положително оценени, това беше първото, което се появи като извод от думите му. В момента не мога да кажа дали има основание, или не, но от информацията, която имаме е ясно следното - имаше енергия от възобновяеми енергийни източници, която изчезна, но имаше електричество, произведено от ядрените централи, които пък спряха работа. Така че не знам каква точно беше целта на този коментар.

- Твърди се, че производството на електроенергия от възобновяеми източници е претоварило системата и поради липсата на достатъчен конвенционален капацитет за регулиране на товара, тя се е сринала. Съгласни ли сте с това твърдение?

- Не, не, няма как производството на ток от ВЕИ да срине електропреносната система на Испания. Възобновяемите енергийни източници са толкова добра и използваема енергия, колкото всяка друга. Трябва ясно да разделим производството на електроенергия от едната страна са традиционни мощности като ВЕЦ, ТЕЦ, АЕЦ и газови централи. Това включва водните централи, разположени при големи язовири, както и тези, които използват речни води. Тук трябва да посочим и топлоелектрическите централи, които използват въглища или газ, в някои случаи в комбинирано производство, както и когенерациите. От другата страна на монетата са фотоволтаиците. Всички сме виждали инсталираните панели, обърнати към слънцето, които образуват огромни паркове. Като инженер трябва да кажа, че дори са красиви. По същия начин се възхищавам например на Айфеловата кула заради нейната механична структура. И какво става? Тези големи инсталации събират слънчева светлина, произвеждайки фотоволтаичния феномен, което означава, че фотоните се превръщат в електрони. Слънчевите панели произвеждат това чудо: фотон, който е енергия, съдържаща се в светлината, се превръща в електрон, който е атомен елемент и който преминава през електрически кабел. По този начин от стотиците или хиляди панели се произвежда ток, който обикновено е постоянен. Той може да се съхранява, да преобразува във водород, или директно да се вкара в мрежата. В първите два случая няма проблем, съхранява се или се преобразува и това е. В третия случай, за да го включите в мрежата, имате нужда от инвертори. И инсталациите, които са направени до момента, са инверторни, т.е. такива, които са измервали енергията и честотата, които са били в мрежата по това време и са подали мощност въз основа на това.

- Необходими ли са инвестиции в батерии за съхранение на енергия и доколко те могат да бъдат стабилизиращ фактор в енергийния микс?

- Една енергийна система винаги трябва да се основава на резервен капацитет, което означава да имам енергията, от която се нуждая сега, но също така да имам енергията, от която се нуждая утре, вдругиден и когато има проблеми. Например в петролния сектор имаме 90-дневен стратегически резерв, в случай че останем без петрол в Испания. Сега не съм сигурен дали са 90 или 30 дни… 

- Мисля, че са 90 дни.

- И аз мисля, че са 90 дни. Стратегическият резерв за природен газ, мисля, че трябва да има запаси за 30 дни. Няма стратегически резерв на електроенергия. Защо? Защото не е било необходимо, защото енергията е била произведена в момента, в който е била необходима. С възобновяемите източници е различно - знаем, че няма слънце през нощта. Може да има вятър, но няма слънце. Освен това вятърът също може да духа, когато си иска. Следователно съществува необходимостта от съхранение, което всъщност не е скорошен проблем. Сега това се превърна в ключов въпрос. Какво значи резерви или батерии? Това означава, че енергията не отива директно в електропреносната система, а се съхранява. Повтарям, че може да се съхранява или с батерии, или като се преобразува във водород, защото след това водородът може да се преобразува в електричество. Но изглежда тенденцията е да се съхранява в батерии. Кога ще се използва тази енергия? Дали ще се използва през нощта, например, или ще се използва, когато има проблем? Каква е гаранцията, че това ще служи за стабилизиране на системата? Както казах преди малко, стабилизирането се извършва само с традиционни мощности. Трябва да подражаваме на това. И проблемът сега, това, което разбрахме, е, че преобразувателите, инверторите, които са били използвани досега, бяха последователни, те бяха тези, които просто измерваха мрежата и подаваха енергия в нея. Те не са създали мрежа. И следователно ще трябва да преминем от последователни към базови форми, както в тези, които директно инвестират както в мрежата, така и в хранилището. Така че, ако по някакъв начин е необходима стабилизация, има нужда от стабилизиращи елементи, а не дестабилизиращи.

- Какви промени са необходими, за да не се повтори подобен срив на енергийната система?

- Мисля, че вече отговорих частично на този въпрос, но нека да погледнем от финансовата му страна. Необходими са инвестиции и регулации. Трябва да се установят причините за случилото се в понеделник. Не искам да обвинявам. Тук винаги искаме да намерим виновен - това е виновникът, хайде да го накажем. Вижте, в технологиите нещата често се откриват чрез опити и грешки. На този етап бих казал, че масовото спиране на тока, което преживяхме, е вид благословия. За съжаление явно е имало дори смъртни случаи. Наистина съжалявам, че казвам това и вероятно ще трябва да отида да се изповядам. Но пък открихме слабост в системата. Ако се потвърди, че слабостта е нестабилизиращата част на фотоволтаичния парк, там ще са необходими действия. Инвестициите ще трябва да бъдат форсирани. Да, съществува риск инвеститорите да кажат, че са изградили производството си при едни правила, а сега се създават нови. Вижте, това се нарича национализация. Ако инвеститорите не могат, тогава държавата може. Възможно е международните фондове много да се ядосат. Това се нарича регулаторен риск. Но със сигурност ще се поучим от този урок и ще има регулаторни промени. И е много вероятно тези промени да бъдат пренесени в европейски директиви, защото това е, така да се каже, глобален опит. Голям фотоволтаичен парк се срива в резултат на нещо, което все още не знаем, но което предизвика всичко това. Затова трябва да действаме, без да посочваме производителите на ток от възобновяеми източници като виновник. Това не означава, че вината е в ядрените централи, защото спряха да работят. Да не кажа, че това трябваше да се предвиди. Вижте, понякога нещата се откриват, защото се случват.

- Споменахте европейски директиви. И тъй като Испания и Португалия не са изолирани острови, какво трябва да се направи в Европейския съюз по отношение на енергията, за да се предотврати прекъсване на тока като това другаде?

Испания и Португалия са енергиен остров, не само заради електричеството. Нека никой да не се ядосва, но според мен е в интерес на някои европейски държави Испания да остане остров. Някога се казваше, че Европа свършва с Пиренеите. Сега сме малко по-свързани с Франция, но все още много слабо. До някаква степен сме свързани с Мароко. Мисля, че това е от полза за Мароко повече, отколкото за Иберийския полуостров. Но ако Европа иска да укрепи своя енергиен пазар, и по-специално своя пазар на електричество, тя трябва да наложи минимално взаимно свързване. Причините, поради които това взаимно свързване не е напреднало, са две. На първо място са икономическите. Регулаторите в някои държави казаха, че това взаимно свързване не се счита за разумно. Няма икономически смисъл. Същото се казва и за природния газ. Но и с електричеството няма напредък. Имаме малък процент от пазара и от двете страни. Линиите винаги са пълни, защото винаги има интерес към пренос на енергия.

Втората бариера пред енергийната свързаност е така наречената „NIMBY - Not In My BackYard“ - Не в моя заден двор. Хората се противопоставят на енергийната инфраструктура. Те не искат електропроводни линии, искат подземни кабели. Но подземните линии могат да бъдат дълги десетки километри, но най-много 10-15 километра. Те не могат да прекосят Пиренеите под земята или да заменят електропроводите с високо напрежение, защото има ограничения на капацитета.

В градовете е възможно да са под земята, защото са с ниско напрежение, или със средно напрежение. Може ли да се направи при високо напрежение? Не може. Затова, ако има повече взаимовръзки, трябва да има задължение за Европа да играе ключова роля в този процес. Казвам, че техниците трябва да се споразумеят и да стигнат до извода, че за създаването на общ енергиен пазар е необходима инфраструктура. Имаме пазари без инфраструктура. Между другото, парадоксът е, че предлагаме на търг капацитет, за да видим кой ще го получи и кой може да го транспортира. Все едно продаваме на търг магистралите, за да минават колкото се може повече камиони. И проблемът с NIMBY, с околната среда, е много разочароващ за мен. Искаме да използваме удобствата, които ни дава електричеството, но не искаме грозен пейзаж около нас. Наистина съжалявам, но трябва да стигнете до заключението ми, като инженер, че харесвам Айфеловата кула и харесвам механичните конструкции и харесвам този португалски мост, който Айфел също построи в Порто. Докато хората не бъдат убедени в това, винаги ще казват, че електропроводите им развалят пейзажа. Политика, трябва ни политика, но добра политика.

Анкети