Анализи
Експерт за закона на ЕС, регулиращ криптовалутите: Преди влизането му в сила вече е малко стар
За да се стигне до реалното прилагане на регламента за криптопазара (MiCA), който ЕП прие ще е нужно още време. След като той влезе в сила на практика, част от текстовете му започват да стават активни чак след една година - тези, които са свързани с т.нар. стейбълкойни. Другата част от тях ще влязат в сила през 2025 г. Това коментира пред Нова Нюз Владислав Драмалиев, експерт по криптовалути и основател на Фондация „BitHope”.
„Говорим за юли 2024 г. и след това началото на 2025 г. регламента влиза в цялостта си“, уточни Владислав Драмалиев.
„Тази първа част на регламента за пазарите на криптоактиви главно се отнася за т. нар. Стейбълкойни или други активи, които реферират към „кошници от активи“. Те могат да бъдат някакви валути или суровини, или нещо друго. Волатилните активи като Bitcoin и Ethereum все още не са включени“, обясни Драмалиев.
Според експерта най-интересната част за всички по света е кой ще определя статута на тези активи.
„Кой ще каже например, че Bitcoin е финансов инструмент или е суровина, или е нещо друго. Очаква се това да бъдат двата големи финансови регулатора в Европа.
Драмалиев е категоричен, че именно това ще бъде по голямото предизвикателство за органите, които ще прилагат на практика новото общоевропейско законодателство.
„По-интересните, по-иновативните неща - за тях тепърва ще бъде въвеждан регламент, като някои анализатори твърдят, че още преди да е влязла в сила MiCA е вече малко стара, но въпреки това е доста по-добре от нищо“, обясни той.
„MiCA произлиза от идеята на Facebook да създаде собствена валута, което като идея беше доста шокиращо за голяма част от правителствата. Именно поради тази причина първата част на MiCA, която ще влезе в сила през 2024 се отнася конкретно за този вид криптоактиви“, напомни експерта.
За да се адаптират към този регламент компаниите имат година и половина, за да се ориентират кои части на MiCA ще са валидни за тях.
„След това ще трябва да се регистрират в съответните компетентни органи, който за България ще бъде Комисията по финансов надзор. Така на практика ще получат лиценз. Този лиценз ще бъде валиден за целия ЕС“, разясни експерта и обясни кой реално ще трябва да се адаптира към новия регламент и какви са неговите рамки.
„Дали ще сте борса, дали ще сте брокер, дали ще сте маркетингова агенция, консултант или съхранявате криптоактиви от името на потребители, без значение, вие ще трябва да се регистрирате. Като другия много важен елемент, който ще има още по-голяма тежест е идентифицирането на клиентите и запазването на тази информация сигурна“.
MiCA и националното ни законодателство
Според експерта нужда от конкретни законови промени в България няма да са необходими, тъй като по думите му това е регламент, който влиза в сила без необходимост от транспониране в държавното законодателство.
„Все пак предстоят тълкувания на някои от текстовете. Така, че европейският банков орган и европейският орган за пазарите и финансовите инструменти ще трябва да тълкува някои части от MiCA и след това вече да казва какви са правилата“, отбеляза Драмалиев, но акцентира, че безспорно въвеждането на подобен регламент, независимо от всички все още неясни детайли е „стъпка напред“.
„Целта е да се идентифицират по-добре ползвателите на този вид криптоактиви и потребителите да бъдат по-добре защитени, а пък компаниите да имат по-лесен достъп до банкови услуги“
„Със сигурност ще има и недоволни компании, със сигурност този лицензионен режим е някакъв вид отсявка на компаниите, които оперират и е абсолютно възможно, тези, на които бизнес моделите им не позволяват да имат достатъчен капитал, да изпаднат от пазара. Все още не е ясно какви точно разходи ще е нужно да бъдат направени, но със сигурност ще има сериозни такива“, коментира още той.