Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Експерти: Имотен балон няма! Цените спират да растат - пазарът се стабилизира

Анализи

Експерти: Имотен балон няма! Цените спират да растат - пазарът се стабилизира

Големият проблем с цените е, че все още търсенето е по-голямо от предлагането. Очакваният ръст на лихвите от 3-4% ще откаже част от кандидат-купувачите, но хората, който са планирали да си купят жилище, за да живеят в него няма да се откажат, коментира кредитният консултант Тихомир Тошев

Експерти: Имотен балон няма! Цените спират да растат - пазарът се стабилизира - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

„Не само търсенето и предлагането в момента дърпат цените, не само в момента, но и през последните две-три години. Има много фактори, които принудиха пазара да тръгне с цените нагоре. Естествено пандемията, през която преминахме, след това ситуацията в Украйна се отрази на себестойността на строителството изключително много чувствително. Освен това вървим към един свят на устойчивост, в който изискванията към новото строителство – онова, което търсят хората и онова, което нормативно вече се появява, то струва повече пари.“ Това заяви в студиото на Нова Нюз Ирена Перфанова, зам.-председател на Национално сдружение Недвижими имоти - НСНИ.

От своя страна кредитният консултант Тихомир Тошев коментира:

„Балон няма. Истината е, че една пазарна цена на имота е тази, която собственик на имота е съгласен да продаде на нея и отсреща има купувач, който е съгласен да я плати. В момента големия проблем на имотния пазар е, че все още има много желаещи да си купят имот, а по-малко желаещи да продават. Собствениците на имоти си казват: „Ние не искаме да продаваме, защото като ги вземем тези пари инфлацията започва да ни ги изяжда. Ако те стоят в банката, банката лихва не ни плаща.“ Затова е и този ръст, защото през последните години, в които се случи това 60% увеличение на имотите винаги е имало повече желаещи да купят имот, от желаещите да продадат. И да не забравяме, че София е най-евтината столица в ЕС.“

По думите на Тошев цените на имотите не се надуват изкуствено. Експертът е категоричен, че не се очаква спад при цените на имотите.

„За да се покачат през последните години цените преди това през 2008 г. и 2009 г. имаше спад с 40%. След това наваксваха и едва през 2020 г. достигнаха нивата от преди 2008 г. и след това генерираха ръста от пандемията, от ръста на цените на стрителните материали. Не очаквам спад при цените на имотите.“, коментира той.

„Ако искаме да живеем в по-модерни и по-съвременни домове, изградени с по-нови технологии, по-енергийно ефективни сгради, по-зелена среда – това струва пари. Това нещо някой трябва да го плати. Така, че тук стои пак търсенето и предлагането. Търсим такава среда, нормативните изисквания ни бутат в тази посока, виждаме, че това е по-голям комфорт, инвеститорите го предлагат и така цените стават още по-високи.“, коментира Ирена Перфанова.

По думите ѝ България в момента е една от държавата с най-ниски лихвени проценти по кредитите и продължаваме да поддържаме тази тенденция.

„Това е, защото все още не сме в еврозоната и официалната валута в страната все още не е еврото. България има инструментите, с които да контролира височината на този лихвен процент в зависимост от нивото на спестяванията. Виждаме, че все още има спестявания, които хората искат да инвестират в недвижими имоти. Това оказва благоприятно влияние на пазара на недвижими имоти, въпреки това в други европейски държави в рамките на ЕС забелязваме, че има колебание на цените надолу, но тези колебания са като че ли за много кратък период от време, след което отново виждаме покачване на цени, после пак слизане надолу.“, коментира Перфанова.

По думите ѝ пазарът си търси равновесна точка, както в Европа, така и в България, като нивата на лихвените проценти влияят малко или много на цените.

Според нея въпреки очаквания ръст на лихвите за България през тази година се очаква един стабилен и балансиран пазар.

„Покачването на лихвените проценти би довело единствено до временен спад на сделките. В момента укротяването на пазара се дължи по-скоро на това, че се закупиха много имоти през изминалите две години и все пак има някаква умора на пазара.“, коментира зам.-председателят на НСНИ.

„Периодът с ниски лихви свърши. Обаче много малък ще е процентът на хората, които ще се откажат от кредити заради този ръст в процента на лихвите. Моите очаквания са, че в края на годината лихвите ще са между 3 и 4%, като горната граница ще е за фиксираните лихви, а плаващите ще са около 3-3,5%. Тов аозначава много малък ръст на вноската в средния размер на кредита. Но е важно да отбележим, че броя на сделките спада още от последните две тримесечия на миналата година. През третото тримесечие има около 7% спад на броя на сделките и 10% спад през четвъртото тримесечие. Така, че сделките падат, нищо, че лихвите остават ниски.“, отбеляза кредитният консултант Тихомир Тошев.

„Сделките падат по няколко причини: първо, защото се очаква това – хората знаят и очакват, че лихвите ще се повишат и второ, заради високите цени в момента. Все пак, въпреки, че не очакваме да падат тези цени, реално те искарах от пазара една група българи, които не могат да си позволят да купят имот при тези цени.“, аргументира се той.

„Очакваният ръст на лихвите ще откаже още една група от кандидат-купувачите на пазара, но масовият българин, който е планирал да си купи жилище, за да живее в него няма да се спре.“, коментира още Тошев.

Анкети