Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Енергиен анализатор: Упоритостта за запазването на въглищните ни централи спъва икономиката и данъкоплатците

Анализи

Енергиен анализатор: Упоритостта за запазването на въглищните ни централи спъва икономиката и данъкоплатците

България е единствената страна в ЕС, която все още няма одобрени планове за справедлив преход

Енергиен анализатор: Упоритостта за запазването на въглищните ни централи спъва икономиката и данъкоплатците - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

При сегашните политики постигането на климатична неутралност остава много далеч. При алтернативни политики до 2030 г. може да се постигне много дълбока декарбонизация, а до 2050 г. пълна климатична неутралност.

Това каза в интервю за БНР Костанца Рангелова, старши анализатор в Програма „Енергетика и климат“ на ЦИД. Тя смята, че политиките трябва да са по-амбициозни, а вместо това ноблюдаваме митове и внушения по темата.

„В момента няма едно разбиране за това, че тази упоритост за запазването на въглищните централи на всяка цена до безкрай, спъва много повече икономиката и данъкоплатците“, посочи Рангелова.

По думите ѝ България е единствената страна в ЕС, която все още няма одобрени планове за справедлив преход, което е червена лампичка. Нямаме ясен план и стратегия как да се случи този преход, подчерта тя. Според нея парите за справедлив преход трябва „да бъдат похарчени умно“, с ясна стратегия, а не „да изтекат в канала“.

Рискуваме след 5-6 години, когато повечето държави вече ще са извели въглищните централи, нашите да стават все по-неикономични и да не могат да се конкурират на пазара, изтъкна Костанца Рангелова.

„Ситуация, в която енергийният ни сектор да бъде в още по-лошо състояние и все повече ще тежи на бюджета. Нашите въглищни централи ще бъдат използвани като някакъв динозавър в енергийния сектор.“

В момента се поддържат много закостенели митове, че въглищните централи са крайъгълният камък на нашата енергетика. Създава се и впечатлението, че икономиката няма да може да поеме трансформацията, коментира Рангелова.

Хората правят асоциация с ранните години на демокрацията и затварянето на предприятия. В момента обаче не сме в такава ситуация, защото има рекордно ниска безработица и икономика, жажда за работна ръка, поясни експертът.

Анкети