Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Европейските програми „Златна виза“ затихват с нарастването на жилищните разходи

Анализи

Европейските програми „Златна виза“ затихват с нарастването на жилищните разходи

Европейските програми Златна виза затихват с нарастването на жилищните разходи - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Редица китайци, които искат да се преместят в Европа, избират да живеят в Португалия. За целта те трябва да инвестират в недвижим имот само 350 хил. евро и да прекарат поне седем дни в годината в страната, пише агенция Блумбърг. Тази възможност привлече в Португалия хиляди китайци през последните десет години.

Консултантска компания е пресметнала, че за година 10 хил. китайци с високо нетно богатство се стремят да изтеглят 48 млрд. долара от Китай. За целта много от тях използват програми за „златна виза“, които им дават гражданство при покупка на имот.

Някои страни преустановиха програмите си „златна виза“ под натиска на ЕС, но в Португалия тя все още действа.

„Много китайски инвеститори направиха инвестиции след програмата „златна виза“ и започнаха да работят със страната“ казва Бернардо Мендиа, генерален секретар на

Португалско-китайската търговска и индустриална камара. т. нар. „златни визи“ в Португалия бяха създадени преди десет години. Наред с това стартира приватизация на държавни компании, а в резултат беше реализирана най-голямата в историята на Португалия вълна от китайски инвестиции.

В резултат на глобалната финансова криза от 2008 г. Португалия и други европейски държави се опитаха да запълнят бюджетните дефицити с програми за жилища за продажба. При липса на правила за целия Европейски съюз, изискванията за допустимост варират драстично: минималната инвестиция започва от 50 000 евро в Латвия; в Холандия е 1,2 милиона евро. В замяна на това инвеститорите обикновено могат да живеят и работят в страната от три до пет години и след това им е позволено да кандидатстват за гражданство.

Португалската програма предоставя местожителство при инвестиция поне 350 хил. евро в недвижим имот или 500 хил. евро в одобрен местен фонд за рисков капитал.

Трудно е да се намери статистика за цяла Европа, но наличните данни сочат, че голяма част от хората, които се възползват от програмите, са от Китай. В Ирландия, която предостави право на пребиваване в замяна на инвестиция от 500 000 евро на купувачи с лично богатство от поне 2 милиона евро, китайските граждани представляват повече от 90% от 1727-те одобрени молби от 2012 г. насам. В Гърция те представляват близо 60% от 12 818 златни визи през последното десетилетие. В Португалия цифрата е почти половината от 11 758 разрешителни, предоставени от 2012 г. насам. Преди инвазията на Русия в Украйна миналата година много руснаци са кандидатствали, броят на американците, търсещи визи, също се е увеличил през последните години, отбелязва Блумбърг.

Покачващите се цени на имотите предизвикаха недоволство. Протестиращи изразиха оплаквания относно програмите за „златни визи“, заедно с противопоставянето си на наемите от типа Airbnb, както и липсата на достъпни жилища. В Лисабон стотици излязоха по улиците в началото на април. Стигна се до безредици като протестиращите замеряха с камъни и бутилки органите на реда. В Атина демонстрациите срещу спекулациите с недвижими имоти бяха неизменна част от градския пейзаж от 2019 г., когато правителство, смятано за благосклонно към чуждестранните инвеститори, встъпи в длъжност.

Имаше обратна реакция дори в страни, които предоставят сравнително малко такива златни визи. Испания, където гражданство може да се придобие срещу 500 000 евро и 10 години пребиваване, е издала само 136 златни визи през 2022 г. И все пак не е необичайно да чуете недоволство за ефекта им върху жилищния пазар.

„Лесно е за някои да дойдат и да поискат разрешение за пребиваване и да си купят къща с половин милион евро“, коментира Иниго Ерехон, лидер на испанската политическа партия Más País, пред новинарското издание Cadena SER през февруари. „Изглежда почти колониално.“

Хората, които работят с програмите, казват, че всяка обратна реакция ще бъде временна. Страните по света отдавна са видели ползата от привличането на квалифицирани, богати имигранти, готови да финансират нов бизнес, казва Нури Кац, основател на фирмата за гражданство чрез инвестиционни услуги Apex Capital Partners.

„Това едва ли ще се промени“, казва той. „Въпреки че могат да бъдат реформирани, те няма да бъдат прекратени.“

През последната година Португалия въвежда по-високи изисквания при кандидатстване за „златна виза“ и повече бюрократични изисквания. Лисабон ограничи програмата „златна виза“ в гъстонаселените крайбрежни райони, като тласна инвестициите към по-слабо развити райони в провинцията. В резултат китайците започнаха да пренасочват вниманието си към държави като Гърция и Малта.

Източник: Bloomberg

Анкети