Анализи
Финансов колапс: Най-големият завод за стомана в Чили преустановява дейността си
Най-големият завод за стомана в Чили обяви, че преустановява дейността си, тъй като не може да се издържа финансово, въпреки новите мита върху китайската стомана, предназначени да защитят местното производство, предаде АФП.
Правителството на Чили определи решението на завода в Хуачипато като „безотговорно“, като пряко са засегнати най-малко 2700 работници, а непряко - до 20 000 работни места, свързани със завода.
Бордът на директорите на дружеството заяви, че решението за „спиране на дейността“ за неопределено време е взето, тъй като е невъзможно да се определи конкурентна цена на стоманата в условията на „засилване на китайския дъмпинг“, дори при наличието на мита.
Решението бе взето, след като през април Министерството на финансите наложи временни мита върху китайския внос на стоманени пръти и топки в размер съответно на 24,9 % и 33,5 %.
И двата продукта са ключови суровини в производството на мед, в което Чили е световен лидер.
„Почти четири месеца след въвеждането на мярката поведението на пазара направи невъзможно коригирането на дисбалансите и прехвърлянето на тези мита към цената“, се казва в изявлението на компанията.
Бордът на директорите на Хуачипато стигна до заключението, че прилагането на допълнителни такси няма да е достатъчно, за да предизвика структурни промени на пазара, които да гарантират финансовата жизнеспособност на стоманодобивния бизнес в сегашния му вид.
Преустановяването на дейността на стоманодобивната компания ще бъде постепенно, като процесът ще приключи през септември, заявиха от компанията.
Huachipato, разположена в Талкахуано, на около 310 мили (500 км) южно от Сантяго, по-рано преустанови дейността си през март, като поиска налагането на новите мита върху китайската стомана, за да продължи да работи.
Според Латиноамериканската асоциация за стомана (Alacero) през последните две десетилетия Китай е увеличил дела си на световния пазар на стомана от 15% на 54%.