Анализи
FT: ЕК планира европейските компании да развалят договори за руски газ, без да плащат неустойки

Европейската комисия обмисля планове, които биха позволили на европейските компании да развалят дългосрочни договори за доставка на руски газ, без да плащат неустойки на Москва. Позовавайки се на трима служители, запознати с плана, „Файненшъл таймс“ съобщи, че Комисията проучва възможността да позволи на компаниите да обявяват форсмажорни обстоятелства, което би освободило вносителите от задълженията им да плащат неустойки за прекратяване на договорите.
Плановете са част от пътна карта за това как ЕС да се отърве от руските изкопаеми горива до 2027 г. - документ, който трябва да бъде публикуван на 6 май след многократни отлагания.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви миналия месец, че Европа е решена да се откаже от руския газ, като заяви, че това е „абсолютно задължително“.
Лидерите на ЕС обещаха да прекратят зависимостта си от руския нефт и газ през 2022 г., тъй като тези приходи финансират войната на Русия срещу Украйна.
През 2024 г. ЕС е внисъл малко под 52 млрд. куб. м руски газ в сравнение със 150 млрд. куб. м през 2021 г. Но от най-новите данни става ясно, че Европа е закупила рекордно количество руски втечнен природен газ през миналата година, а вносът на руски газ се е увеличил с 18%, съобщава енергийния тинк-танк Ember.
Вносът по тръбопроводи също продължава, въпреки прекратяването на газовите потоци през Украйна на 1 януари 2025 г., когато изтече срокът на транзитната сделка. През февруари 2025 г. ЕС е получавал 56 млн. куб. м на ден по Турски поток“, което представлява 11% месечно увеличение. „Тези увеличения биха могли да застрашат пътя за постепенно спиране на руския газ през 2027 г.“, каза Ембер, като се позова и на втечнения природен газ (LNG).
САЩ са най-големият доставчик на втечнен природен газ за Европа.
Енергийните компании открито говорят за възобновяване на вноса на руски газ.
„Ако има разумен мир в Украйна, бихме могли да се върнем към потоци от 60 млрд. куб. м, може би 70, годишно, включително втечнен природен газ“, заяви в интервю за Ройтерс Дидие Холео, изпълнителен директор във френската фирма Engie. Френското правителство е частичен собственик на Engie, която беше сред най-големите купувачи на газ от руския гигант Газпром.
Твърди се, че предприятията в Германия също се интересуват от възобновяване на вноса на руски газ, който осигуряваше 55% от доставките и помагаше на заводите да работят на конкурентни цени. „Повторното отваряне на тръбопроводите би намалило цените повече, отколкото всички настоящи програми за субсидиране“, подчерта Кристоф Гюнтер, управляващ директор на химическия парк InfraLeuna, където се намират компаниите Dow Chemical и Shell