Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Гърция с настояване към ЕС да защити потребителите от мултинационалните компании

Анализи

Гърция с настояване към ЕС да защити потребителите от мултинационалните компании

Гърция с настояване към ЕС да защити потребителите от мултинационалните компании - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис призова ЕС да предприеме мерки срещу мултинационалните компании, които несправедливо ограничават продажбата на стоки на единния пазар. Това води до по-високи цени за потребителите в затруднено положение, предаде АФП.

Призивът идва преди изборите за Европейски парламент следващия месец, на които намаляването на покупателната способност поради инфлацията е ключов въпрос за избирателите.

"Продължаващата инфлационна криза на европейския континент също така открои значителни и дългогодишни проблеми във функционирането на пазарите на основни потребителски стоки", пише Мицотакис в писмо, изпратено през уикенда до ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и публикувано от неговата канцелария.

Потребителите в Гърция и други страни от ЕС като Белгия и Нидерландия често се сблъскват с "необосновано високи цени, на които се продават маркови основни потребителски стоки от мултинационални компании, в сравнение с други страни от Европейския съюз", пише той.

Големите мултинационални компании често прилагат т.нар. териториални ограничения на доставките, като ограничават свободния обмен на своите стоки в рамките на единния пазар на ЕС.

Въпреки че тези ограничения в някои случаи са законни - например за осигуряване на важна информация за потребителите на местните езици - те могат да се използват и по начини, които могат да се считат за нелоялни търговски практики.

ЕС предприе сериозни мерки срещу AB Inbev, като през 2019 г. ѝ наложи глоба в размер на 200 млн. евро за това, че е предприела множество действия, за да попречи на белгийските супермаркети и търговци на едро да внасят по-евтината бира Jupiler от Нидерландия.

Проучване на ЕС от 2020 г. установи, че ограниченията водят до значителни необосновани разлики в цените между различните държави и може да струват на потребителите допълнителни 14 млрд. евро годишно.

"Тези разлики засягат доверието на европейските граждани в единния пазар и им пречат да се възползват от ежедневните му предимства", пише Мицотакис, който призовава за ново законодателство, което да ограничи тази практика.

ЕС трябва да може да се намеси "решително, бързо и ефективно, за да намери решения на тези проблеми", добави той.

Разходите за живот са основен проблем в Гърция, където минималните заплати са в долната част на скалата в ЕС, като страната е на 21-во място в 27-членния блок, според данни на Евростат.

Консервативната партия "Нова демокрация" на Мицотакис е част от Европейската народна партия в Европейския парламент, както и Християндемократическият съюз на Фон дер Лайен в Германия.

Анкети