Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Глобалните военни разходи достигат 2,24 трилиона долара през 2022 г.

Анализи

Глобалните военни разходи достигат 2,24 трилиона долара през 2022 г.

Глобалните военни разходи достигат 2,24 трилиона долара през 2022 г. - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Глобалните военни разходи през 2022 г. са се увеличили с 3,7 % в реално изражение до 2,24 трилиона долара, като в Европа увеличението е най-голямо от 30 години насам, се казва в доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), цитиран от ТАСС.

Първите три държави с най-високи разходи за оръжие са САЩ, Китай и Русия. На тях се падат 56 % от глобалния обем. Ситуацията в Украйна и напрежението в Източна Азия бяха основните двигатели на ръста, който продължава за осма поредна година. В Европа военните разходи нараснаха с 13%. Това се дължи главно пряко на конфликта между Русия и Украйна, но помощта за Украйна и опасенията от предполагаема засилена заплаха от страна на Руската федерация принудиха други държави да преразгледат военните си бюджети в посока нагоре.

"Продължаващото нарастване на световните военни разходи през последните години е знак, че живеем във все по-несигурен свят", казва Нан Тиан, старши изследовател в програмата на SIPRI.

В доклада се отбелязва, че военните разходи в Централна и Западна Европа са се върнали на нивата от Студената война. В Централна Европа те възлизат на 345 млрд. щатски долара през миналата година, като в реално изражение за първи път надхвърлят стойностите от 1989 г. и са с 30% по-високи от тези през 2013 г. Някои държави вече са увеличили разходите си за отбрана, а други са заявили намерението си да го направят, и то за период до десет години. Най-рязкото увеличение на военните разходи беше регистрирано във Финландия (36%), Литва (27%), Швеция (12%) и Полша (11%).

Според експертите на института ситуацията в Украйна е оказала непосредствено въздействие върху решенията за военни разходи в Централна и Западна Европа. "Това включва многогодишните планове на няколко правителства за увеличаване на разходите. В резултат на това можем с основание да очакваме, че увеличаването на военните разходи в Централна и Западна Европа ще продължи през следващите години", пише старшият програмен сътрудник Диего Лопес да Силва.

Анкети