Анализи
Нагоре или надолу - Какво се случи с финансирането на европейските стартъпи през 2023 г.
Стойността на сделките с рисков капитал в Европа пада с близо 50% на годишна база
Почти всяка европейска страна отбеляза спад в инвестициите на рисков капитал тази година в сравнение с 2022 г. Стартъпите в Европа и Израел са успели да си осигурят 53,4 милиарда евро (около 58,7 милиарда долара) в 8760 кръга към 5 декември, според данни на PitchBook. В сравнение с миналата година стойността на сделките е намаляла с 48,9%.
Само две страни, Исландия и Румъния, регистрират увеличение от 2022 г. — макар и много ниска летва. Русия и Чешката република бяха сред страните, които отчетоха най-лош спад спрямо общата сума за миналата година.
Великобритания и Ирландия
Най-големият европейски център за рисков капитал, Обединеното кралство отбеляза 49,6% спад в стойността на сделките. Понижението в Ирландия е още по-голямо - 57,1%.
Базираните в Обединеното кралство стартиращи фирми все пак успяха да привлекат 17,2 милиарда евро. Сред най-големите сделки бяха кръгът от 500 милиона британски лири (около 638 милиона долара) на специалиста по кредитиране Abound и увеличението от 280 милиона британски лири на стартъпа за кучешка храна Butternut Box.
Германия, Австрия и Швейцария
Швейцария се представи най-добре от страните от DACH (Германия, Австрия и Швейцария), с 40,1% спад в стойността на сделките. Германия, най-голямата рискова екосистема в региона, отбеляза спад от 47,1% с общ набран капитал в размер на 6,7 милиарда евро.
Само една германска сделка е включена в 10-те най-големи в Европа за годината: Серия B на над 500 милиона долара на OpenAI конкурента Aleph Alpha.
Франция и Бенелюкс
В сравнение с основните си конкуренти, Франция се представи по-добре с 38,1% спад в стойността на сделките. Около 8,5 милиарда евро бяха събрани в цялата страна. Най-големите кръгове включваха финансиране от около 1,5 милиарда евро за разработчика на батерии Verkor.
Както Белгия, така и Люксембург регистрират сериозен спад от съответно 58,9% и 80,2% спрямо 2022 г.
Скандинавски държави
И във Финландия, и в Норвегия има вероятност общите рискови инвестиции да паднат под границата от 1 милиард евро тази година, след като сключването на сделки и в двете страни потъва.
Швеция, най-големият хъб в региона успя да спечели само 3,2 милиарда евро в сравнение с 5,4 милиарда евро през 2022 г. Въпреки това страната претендира за най-голямата европейска сделка за рисков капитал тази година благодарение на кръга от 1,5 милиарда евро на H2 Green Steel.
Исландия е една от двете държави, които отбелязаха увеличение на инвестициите в рисков капитал спрямо миналата година. Ръстът е с 6,7%.
Централна и Източна Европа
Румъния е втората страна, регистрирала увеличение на стойността на сделкаите с 4,6% увеличение до 113,8 милиона евро.
В Естония, най-голямата рискова екосистема в ЦИЕ, набраният капитал падна под границата от 1 милиард евро до едва 348,1 милиона евро. Базираният в Талин производител на батерии Skeleton Technologies сключи най-голямата сделка за рисков капитал в Централна и Източна Европа с кръг от 108 милиона евро през октомври.
Южна Европа
Общата стойност на сделките в Испания пада наполовина и достигна едва 1,7 милиарда евро. Сред по-интересните сделки са: стартъпа за абонамент за автомобили Revel на стойност 115 милиона евро и разширението на Series G за 81 милиона евро на доставчика на платформа за пазаруване Wallapop.
Португалия, Италия и Гърция претърпяха по-големи загуби от продължаващия спад на инвестициите.
Израел
Израелските стартиращи компании са събрали 3,4 милиарда евро тази година. Стойността е по-малко от половината от размера на финансирането, което фирмите успяха да си осигурят през 2022 г.
Сред по-интересните сделки са тази на стартъпа за киберсигурност Cato Networks на стойност 238 милиона долара; както и 208 милиона долара на разработчика на голям езиков модел AI21 Labs.
Къде е България?
Според данните на PitchBook в страната ни е отчетен спад на годишна база с 7,7%.