Анализи
Графата REPowerEU в ПВУ все още стои празна
„Изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост, който е в основата на инструмента за възстановяване на ЕС NextGenerationEU, се ускорява, насърчавайки непрекъснатите реформи и напредъка на инвестициите в държавите членки. Комисията подкрепя държавите членки в пълното и навременно изпълнение на техните планове чрез по-рационализирани процеси и допълнително подобри както прозрачността, така и механизмите за защита на финансовите интереси на ЕС“, това се посочва в резюме към доклада по изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост приет днес от Европейската комисия.
Програмата за възстановяване и устойчивост е на стойност 650 милиарда евро, които се изплащат под формата на безвъзмездни средства и заеми. Тя е двигател на амбициозни инвестиции и реформи в държавите членки, в инициативи, които се насърчават екологичния и цифров преход и укрепват устойчивостта и конкурентоспособността на ЕС, припомнят от Брюксел.
От създаването си по механизма са насочени над 82 милиарда евро инвестиции в пряка подкрепа на бизнеса.
„С подкрепата Механизма за възстановяване и устойчивост на са били спестени 34 милиона мегаватчаса потребление на енергия, над 11,8 милиона души са участвали в образование и обучение, а 9,8 милиона души са се възползвали от мерки за защита срещу бедствия, свързани с климата“, отчитат от ЕК.
Комисията, държавите-членки и всички съответни заинтересовани страни, заедно с Европейския парламент и Съвета, работиха в тясно сътрудничество за постигането на тези резултати, уточняват още от Комисията.
Над 300 милиарда евро средства от ПВУ се очаква да бъдат изплатени до края на 2024
„Изпълнението и плащанията по Механизма за възстановяване и устойчивост се ускориха след някои забавяния през 2023 г., до голяма степен свързани с незаконното нахлуване на Русия в Украйна, високата инфлация, ограниченията на доставките и необходимостта от приемане на глави на REPowerEU“, се посочва в доклада.
Към днешна дата Съветът на ЕС е одобрил 26 такива глави, които предоставят допълнителни средства за провеждане на реформи и инвестиции, които диверсифицират енергийните доставки на ЕС, ускоряват зеления преход и подпомагат уязвимите домакинства.
От ЕК отчитат, че са получили 69 искания за плащане от 25 държави-членки, като са изплатени над 267 милиарда евро, т.е. или повече от 40% от наличните по Механизма финанси. До края на годината се очаква да бъдат изплатени още над 300 милиарда евро.
В докладът подробно се описват множество примери за това как напредъкът с реформите и инвестициите в шестте стълба на политиката на Механизма имат осезаемо и положително въздействие както върху гражданите, така и върху бизнеса.
ЕС успешно успя да набере средства от капиталовите пазари за финансиране на Механизма. Според цифрите като към днешна дата са емитирани над 60,2 милиарда евро в зелени облигации NextGenerationEU.
Изпълнението от държавите-членки стана по-лесно
„С оглед на ограниченото във времето естество на Механизмът за възстановяване и устойчивост, всички усилия трябва да останат съсредоточени върху пълното и навременно изпълнение на плановете до 2026 г. Държавите членки трябва да продължат бързо да прилагат изцяло своите ПВУ и Комисията активно ги подкрепя в това усилия“, призовават от комисията и обясняват:
„В този контекст Комисията предприе допълнителни стъпки през 2024 г., за да подкрепи държавите членки при прилагането на Механизма. През юли тази година Комисията въведе по-опростени процеси в актуализирани насоки за държавите членки, с акцент върху това как да се преразгледат плановете, които ще останат уместни за преодоляване на проблемите с изпълнението. Изискванията за докладване за държавите членки също бяха рационализирани. Освен това беше предоставена допълнителна яснота относно начините за комбиниране на Механизма с други фондове на ЕС за подобряване на полезните взаимодействия“.
В доклада на ЕК се посочва, че повечето държави-членки са предоставили пълен списък с данни за 100-те най-големи получатели по техните ПВУ, но има няколко държави със списъци, съдържащи по-малко от 100 крайни получатели. Сред тези държави са България (19), Естония (98), Унгария (99), Литва (71), Малта (31) и Румъния (98).
От Брюксел посочват, че в някои случаи това може да се дължи на процеса на прилагане на ПВУ на конкретните държави-членки, където мерките се подготвят, но средствата все още не са достигнали до крайните получатели. Или в случаите касаещи финансовият регламент, когато се посочват само най-големите крайни получатели.
В доклада за изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивото се отбелязва, че страната ни не е подала заявлението за главата REPowerEU.
Държавите, които вече са променили техните ПВУ-та, за да включат тази глава са имали възможност да поискат до 20% от допълнителното финансиране под формата на пре-финансиране.
От комисията посочват, че 21 държави са подали искания за такива предварителни плащания, които са в размер на 10,4 милиарда евро.