Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Граничните проверки след Brexit: Заплаха за продукцията на земеделския бранш

Анализи

Граничните проверки след Brexit: Заплаха за продукцията на земеделския бранш

Граничните проверки след Brexit: Заплаха за продукцията на земеделския бранш - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Производителите на плодове и цветя в Обединеното кралство са изправени пред „екзистенциална заплаха“ от новите гранични проверки след Brexit, които могат да навредят на бизнеса и да засегнат реколтата през следващата година, заяви най-голямата земеделска организация в страната.

Националният съюз на фермерите (НСФ) предупреди, че промените в правилата за внос през април, които ще наложат проверки на границата за почти всички млади растения, влизащи в страната, могат да доведат до големи забавяния и до повреждане или унищожаване на растения

Мартин Емет, председател на Съвета по градинарство и картофи към НСФ, заяви: „Има опасения, че граничните контролни пунктове могат да представляват екзистенциална заплаха за градинарския бизнес в страната“.

Емет, чиято компания Farplants отглежда продукти на стойност около 20 млн. паунда, като малко повече от половината от тях започват живота си в ЕС, казва: "Неизползваемите доставки са това, което ужасява производителите, и всяко ненужно забавяне може да доведе до унищожаване на запасите, а това в крайна сметка се отразява на бизнеса по най-дълбокия възможен начин".

Производителите от Обединеното кралство разчитат на ЕС за млади растения, които започват живота си в страни като Нидерландия, преди да бъдат внесени в Обединеното кралство за засаждане.

Повечето меки овощни растения, включително ягоди и малини, се внасят като млади растения, докато значителен брой домати, плодни дръвчета и растения за разсадници също започват живота си в европейски страни, оборудвани с големи оранжерии и по-добри условия.

Съгласно действащите правила внесените растения се държат в разсадници и ферми при контролирани условия, преди да бъдат проверени от правителствени инспектори, като проверките често са приоритетни в зависимост от риска.

Съгласно новите правила, които трябва да влязат в сила на 30 април, правителството възнамерява да проверява 100 % от пратките, преминаващи през новите гранични пунктове.

Това доведе до широко разпространено недоволство сред производителите, които са загрижени за способността на тези гранични пунктове да се справят с този обем на вноса.

Те смятат, че закъсненията и условията на новите пунктове могат да доведат до повреждане или унищожаване на важни вносни растения и да застрашат реколтата през следващата година.

„Гардиън“ разговаря с организациите, които представляват производителите на плодове и цветя и които подкрепиха опасенията на НСФ, включително Horticultural Trades Association (HTA), British Apples and Pears, British Tomato Growers' Association и British Berry Growers (BBG).

Ник Марстън, председател на BBG, заяви, че граничните проверки предизвикват голяма загриженост за ягодоплодната промишленост на Обединеното кралство, която е силно зависима от вноса на млади растения от ЕС, тъй като миналата година е внесла около 100 млн. растения.

„Много сме загрижени за способността на правителството да обработва своевременно всички тези входящи растения и за загубите за производителите, които биха могли да възникнат в резултат на закъсненията и които могат да достигнат стотици хиляди лири“, каза Марстън.

HTA заяви, че все още не е получила уверение, че граничните пунктове са готови, и има сериозни опасения, че те са планирани за пролетта - пиковият сезон за сектора.

Проверките са част от новия граничен режим след Brexit, известен като Border Target Operating Model (BTOM), който вече беше отлаган пет пъти.

Той ще изисква от европейските вносители да предоставят здравни сертификати за „средно и високорискови“ животински и растителни продукти от 31 януари, като физическите проверки на тези стоки трябва да започнат в края на април. Почти всички млади растения се считат за високорискови.

Правителството заяви, че стратегията за границите има за цел да „защити Обединеното кралство от заплахите за биосигурността“, а новият контрол ще използва "свободите на Брекзит за опростяване на контрола върху вноса на стоки от целия свят".

Групите на производителите заявиха, че макар да подкрепят целите на правителството за биосигурност, някои от тях не са убедени, че пунктовете, които биха могли да включват различни растения, разтоварени в складове едно до друго, ще постигнат тази цел.

Робърт Джеймс, съпредседател на техническия комитет на Асоциацията на производителите на домати, заяви, че на граничните пунктове липсват същите контролирани условия, каквито се наблюдават във фермите.

„Въвеждаме наистина значителна точка на заразяване или въвеждане на вредители, което може да изложи посевите на производителите на огромен финансов риск от провал на реколтата“, твърди Джеймс.

Миналия месец холандски търговци на цветя призоваха за забавяне на проверките, като предупредиха, че се притесняват, че продуктите им могат да претърпят „значителни щети и загуби“ на границата.

Новите пунктове за граничен контрол са създадени в близост до някои от най-големите пристанища на Обединеното кралство, включително нов голям граничен пункт в Севингтън, на около 20 мили от Дувър.

Правителството се надява да изпробва система, при която производителите могат да се превърнат във фактически гранични пунктове, но това изисква големи инвестиции от страна на компаниите.

НФС призовава правителството да позволи на заводите да заобикалят тези пунктове с проверки по местоназначение, като същевременно се възприеме подход, основан в по-голяма степен на риска, за да се намали броят на проверките.

Говорител на Министерството на околната среда, храните и селските райони заяви: „Въведохме тези нови проверки на вноса поетапно, за да подкрепим бизнеса и да осигурим поддържането на ефективна търговия с растения между ЕС и Великобритания.

„Настоящата схема за „местата на местоназначение“ винаги е била замислена като временна мярка, докато започнат проверките на граничните контролни пунктове.

„Контролът, който се въвежда с новия модел, играе жизненоважна роля за поддържането на безопасността в Обединеното кралство, като предпазва нашите вериги за доставка на храни и селскостопанския сектор от вредни огнища на болести“, каза говорителят на Министерството на околната среда, храните и селските райони.

Анкети