Анализи
IEEFA: Над 50% от капацитета за внос на втечнен газ в ЕС може да се окаже неизползван до 2030 г.
Инфраструктурните проекти предвиждат капацитетът на LNG терминалите в Европа да достигне до над 400 млрд. куб. метра до 2030 г., когато търсенето на втечнен газ ще бъде едва 150 млрд. куб. метра
Повече от половината капацитет за внос на втечнен природен газ в Европа може да се окаже неизползван и да се превърне в блокиран актив до 2030 г., тъй като настоящите планове за изграждане на терминали значително надвишат прогнозираното търсене на LNG до края на десетилетието, посочва в свой анализ Институтът за енергийна икономика и финансов анализ (IEEFA).
ЕС увеличава капацитета си за внос на втечнен газ и е готов да приеме още повече LNG товари през тази и през следващите години, заяви по-рано този месец Марош Шефчович, вицепрезидент на Европейската комисия за междуинституционални отношения и прогнозиране. ЕС се готви за повече втечнен природен газ, като подсили своята инфраструктура за капацитет за внос, добави той.
Настоящите планове за изграждане на инфраструктура предполагат, че капацитетът на LNG терминалите в Европа може да надхвърли 400 млрд. куб. метра до 2030 г. в сравнение с 270 млрд. куб. метра в края на 2022 г., се посочва в доклада на IEEFA, предава БНР.
В същото време институтът IEEFA обаче прогнозира, че търсенето на втечнен газ в Европа до 2030 г. ще достигне 150 млрд. куб. метра, а според прогноза на S&P Global Commodity Insights - 190 млрд. куб. м.
IEEFA прогнозира, че до 2030 г. ще бъде използван едва 36% от капацитета на LNG терминалите в Европа, включително на тези, които в момента се планират или вече се изграждат.
Испания, Турция, Обединеното кралство, Франция, Италия и Германия са изложени на най-голям риск да се окажат с блокирани LNG инфраструктурни активи, показва анализът на института.
„Това е най-скъпата и ненужна застрахователна полица в света. Европа трябва внимателно да балансира своите газови и LNG системи и да избягва да накланя везната от надеждност към излишък“, посочи Ана Мария Джалер Макаревич, автор на анализа и енергиен анализатор за IEEFA Европа.
„Увеличаването на европейската LNG инфраструктура няма непременно да увеличи надеждността – има осезаем риск активите да останат блокирани", отбеляза тя и допълни: "Решенията за разширяване на европейската инфраструктура за втечнен природен газ трябва да се основават на нуждите на бъдещото търсене и да вземат предвид, че ЕС планира да намали търсенето на газ с поне една трета до 2030 г.“.