Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Икономическият растеж на Китай се забавя

Анализи

Икономическият растеж на Китай се забавя

Икономическият растеж на Китай се забавя - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Китай отдавна е двигател на световния растеж, но през последните седмици икономическото му забавяне разтревожи международните лидери и инвеститори, които вече не разчитат, че той ще бъде защитна преграда срещу несигурност в други страни. Всъщност за първи път от десетилетия насам втората икономика в света сама по себе си е проблем.

На 19 август индексът Hang Seng (HSI) в Хонконг навлезе в „мечи пазар“ (рязко понижаване на стойността на борсово търгувани активи; бел.ред), след като спадна с повече от 20% от скорошния си връх през януари. Миналата седмица китайският юан падна до най-ниското си ниво от 16 години насам, което накара централната банка да предприеме най-мащабната защита на валутата си в историята, като определи много по-висок курс към долара от приблизителната пазарна стойност, съобщи Си Ен Ен.

Проблемът е, че след бързия скок на активността в началото на тази година, последван от отмяната на блокирането на Covid, растежът се забавя. Потребителските цени падат, кризата с недвижимите имоти се задълбочава, а износът намалява. Безработицата сред младежите е толкова голяма, че правителството е спряло да публикува данни.

За да се влошат още повече нещата, през последните седмици голям строител на жилища и известна инвестиционна компания пропуснаха да извършат плащания към своите инвеститори, което събуди отново опасенията, че продължаващото влошаване на състоянието на жилищния пазар може да доведе до повишаване на рисковете за финансовата стабилност.

Липсата на решителни мерки за стимулиране на вътрешното търсене и опасенията от разпространение на вируса предизвикаха нова серия от понижения на растежа, като няколко големи инвестиционни банки намалиха прогнозите си за икономическия растеж на Китай до под 5%.

„Намаляваме прогнозата си за растежа на реалния БВП на Китай ... тъй като спадът в сектора на недвижимите имоти се задълбочи, външното търсене отслабна допълнително, а политическата подкрепа беше по-малка от очакваното", пишат анализаторите на UBS в свой доклад.

Преди това изследователите на Nomura, Morgan Stanley и Barclays намалиха прогнозите си.

Това означава, че Китай може значително да се размине с официалната си цел за растеж от „около 5,5%", което би било срамно за китайската администрация под ръководството на президента Си Дзинпин.

Това е далеч от глобалния финансов срив от 2008 г., когато Китай стартира най-големия пакет от стимули в света и беше първата голяма икономика, излязла от кризата. Това е и обрат в сравнение с първите дни на пандемията, когато Китай беше единствената голяма развита икономика, която избегна рецесията.

Анкети