Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Икономист: Исканите от бизнеса компенсации за високите цени на тока може да ни спънат по пътя за еврозоната

Анализи

Икономист: Исканите от бизнеса компенсации за високите цени на тока може да ни спънат по пътя за еврозоната

България е на трето място по най-скъпа електроенергия в ЕС, което може да доведе до свиване на производството на редица големи предприятия, алармират представители на бизнеса

Икономист: Исканите от бизнеса компенсации за високите цени на тока може да ни спънат по пътя за еврозоната - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/Нова Нюз

Българският бизнес поиска компенсации заради високите цени на тока. Темата в ефира на Нова Нюз коментираха Ивайло Найденов от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори и Димитър Събев от Института за икономически изследвания към БАН.

„България е на трето място по най-скъпа електроенергия в ЕС. Пред нас са само Румъния и Унгария, а след нас е Гърция. Това е регионален проблем“, каза Найденов.

Той поясни, че причините са: високият износ към Украйна; ниското производство на енергия от вятър в Румъния, недостатъчното вода в страните от Западните Балкани; ограничения по междусистемните електропроводи, които не могат да направят така, че пазарът да работи оптимизирано; има големи ограничения от Централна и Западна Европа към нашия регион – т.е. по-евтиният ток оттам не може да стигне до нас, за да урегулира цените.

Икономистът Димитър Събев запита, ако температурите паднат и паднат и цените на тока, бизнесът ще връща ли субсидии. Той посочи още, че зеленият преход трябва да стане бавно, тъй като въглищните електроцентрали са важни за енргетиката в страната.

„Много правилен е въпросът откъде ще дойдат тези компенсанции. Ние трябва да поддържаме ниски инфлационни нива, за да постигнем последния критерий за влизане в еврозоната, но освен него се изисква и нисък бюджетен дефицит. В момента бюджетът е опънат. Даването на компенсации реално отнема финансов ресурс от системата. Тези средства биха могли да се инвестират дългосрочно в батерии, които съхраняват мощности“, обясни икономистът.

Васил Велев: Още август предприятията ще спрат да работят при тези цени на тока

По думите на Ивайло Найденов, ако не се отговори на исканията за компенсации от страна на държавата, предстои редица големи предприятия да намалят производстовото си. В момента се наблюдават сигнали за намалена икономическа активност, която той се надява да е само временна.

Анкети