Анализи
Икономист: Кредитирането помпа инфлацията, ако БНБ вземе мерки, лихвите по ипотеките ще скочат
Броят на ипотечните кредити е намалял с 2% от миналата година, а 20%-ият ръст в стойността на този тип заеми идва от увеличението на цените. Това каза кредитният консултант Тихомир Тошев в ефира на Нова Нюз. Думите му са по повод публикувания преди дни от БНБ доклад за жилищното кредитиране, според който за година банките са раздали над 5 млрд. лева на домакинствата.
„50% от сделките с имоти на пазара са с пари в брой, но в последните 18 месеца има спад”, обясни Тошев.
Според финансиста Любомир Дацов лихвите почти не са се променили през последната година. В същото време рязко са се увеличили обемите в ипотечното кредитиране.
„Ако БНБ вземе мерки, ще бъде нормално да има увеличение на лихвите по жилищните кредити”, допълни Дацов.
„Над 78 млрд. лева са спестяванията на българите в банките. Изтеглените кредити са за около 35 млрд. лева. Банките са свръхликвидни”, уточни Тошев. По думите му средният размер на кредита е около 190 000 лева за страната и 240 000 лв. - за София.
„Пазарът се съсредоточи в големите градове. Предпочитани са тристайните апартаменти. В последните месеци има задържане и успокояване на цените, но те вероятно ще се повишат с 0,2-0,5%”, допълни той.
Консултантът препоръча клиентите добре да преценят възможностите си да изплащат взетите кредити.
Според Дацов цените на пазара на имоти са по-високи от нормалното.
„Кредитирането помпа допълнително инфлацията, защото цените се отнасят към нивото ѝ и се отчитат в този индекс, което да се отрази на влизането ни в еврозоната”, допълни той.