Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Икономист: С увеличението на 933 лв. МРЗ достига нармалното си ниво спрямо СРЗ

Анализи

Икономист: С увеличението на 933 лв. МРЗ достига нармалното си ниво спрямо СРЗ

Икономист: С увеличението на 933 лв. МРЗ достига нармалното си ниво спрямо СРЗ - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/Нова тв

„Имаме обнародван в „Държавен вестник” бюджет преди започването на календарната година, макар и в извънреден брой от 30 декември. Това е нещо положително и се случва за пръв път от 2021 година. Спазихме срока и така започваме новата година с приет бюджет. Всеки пенсионер, всяко домакинство и дори бизнесът и общините – ще знаят какво ще трябва да плащат и с какъв бюджет ще разполагат”, посочи в ефира на Нова тв старши икономистът на институт „Отворено общество" Георги Ангелов.

„По отношение на МРЗ трябва да кажем, че тя през последните няколко година изостана като процент от средната заплата, която растеше по-бързо“, коментира Ангелов. По думите на икономиста с настоящето увеличение, с което МРЗ става 933 лева вече, вече достига нармалното си ниво спрямо средната работна заплата.

Икономистът обясни, че след вдигането на максималния осигурителен доход от 3400 лева на 3750 лева, хората със заплати над този праг ще губят месечно от доходите си по около 1%.

„Представете си един човек със заплата от 4 хиляди лева месечно, който е плащал осигуровки върху действащия до 31 декември м.г. максимален осигурителен доход, след 1 януари с вдигането на този праг на 3750 лв. неговите доходи намаляват с 42 лева месечно. Това, разбира се, е при положение, че не му вдигнат заплатата, а най-вероятно тя ще се вдигне“, даде пример Ангелов.

„През последните 3-4 години икономиката се развиваше по-добре отколкото прогнозират и най-големите оптимисти. За изминалата 2022 г. например 1,7% ръст на икономиката беше най-оптимистичната прогноза, а той всъщност е 2%", подчерта Ангелов.

Според него дефицитът на кадри, който причини ускорено вдигане на заплатите в ИТ сферата през последните 10-15 години, сега вече се вижда и в много други отрасли. Именно този дефицит води до натиск за вдигане на заплатите, т.е. той идва от пазара, а не от държавата, каза още икономистът.

Според Ангелов няма да има отражение върху цените на горивата фактът, че се въвежда забрана за внос на руски петрол.

„Ние и досега нямахме особено отражение върху цените от това, че у нас се преработваше по-евтин руски петрол“, каза той.

Анкети