Анализи
Икономист: Влизането ни в еврозоната в близко бъдеще не е добра крачка, далеч сме от нея
„Присъединяването ни към еврозоната в близко бъдеще не е добра крачка, далеч сме от нея. Това се дължи най-вече на ниската степен на реална конвергенция към страните членки на ЕС и на еврозоната. Силово опитваме да изпълним монетарните критерии, но паралелно има и реални такива, по които изоставаме чувствително“. Това коментира икономистът проф. Гарабед Минасян.
По думите му към момента общото ни ценово равнище е прекалено ниско спрямо средноевропейското. То не може да остане такова с времето, особено ако целта е включване в еврозоната.
„При фиксиран валутен курс това може да стане само с по-висока инфлация. Това обаче е неизбежен процес. На международно равнище се разграничават 4 групи стоки - хранителни и, нехранителни, обществено хранене и услуги. В три от тях има чувствително висока инфлация - около 4%. Най-високо е движението на цените при общественото хранене - на годишна база около 7%, хранителните стоки и услугите - ръстът с 4%. В нехранителните стоки единствено се наблюдава снижение в стойността", подчерта експертът в ефира на Нова Нюз.
Месечната инфлация е 0.6%, а годишната инфлация е 2.1%, показват ноемврийските данни на Националния статистически институт. На годишна база има леко ускорение на инфлацията, но на месечна индексът се покачва по-бавно спрямо октомврийския му ръст.
Икономистът Юлиян Войнов отбеляза, че България цялостно почти се е приближила до инфлационния критерий за приемане в еврозоната.
„Ние сме над него с 0,4 пункта, ако се вземат предвид трите страни с най-ниска инфлация. Ако се сравним с Ирландия, която има 0,5%, ние към ноември покриваме критерия. Инфлационното ниво в България е достатъчно ниско, най-вероятно ще продължи да спада. В средносрочен план се очаква инфлацията да е около 2%. При млечните продукти цените у нас са 15% по-високи от средноевропейското ниво. Бюджетният дефицит може да причини проблем с изпълняването на критериите, а не цените на продуктите. България се конвергира реално към средноевропейското ниво, доходите у нас изпреварващо се повишават спрямо инфлацията, покупателната способност се увеличава“, коментира още той.